Yeni Yılda Ticaret Krallığınızı Kurmaya Hazırlanın. ANNO 1800 Geliyor.

Gamescom oyun fuarı geçtiğimiz hafta Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleştirildi. Binin üzerinde başta oyun ve donanım olmak üzere oyun dünyasından bir çok ürünün tanıtımının yapıldığı fuar oldukça hareketli geçti. Özellikle büyük veya küçük fark etmez oyun şirketlerinden gelen haberler, biz oyun sevenlerde ufak heyecanlara sebep oldu. Başta Mount and Blade olmak üzere, Metro: Exodus, Devil May Cry 5, Residen Evil 2 gibi beklentiler beslenen bir çok oyunun oynanış videoları izleyicilerin beğenisine sunuldu. Mount and Blade’in seneye çıkabilme ihtimalinin olmasını, nasıl desek, yüreklere su serpti(!)

 

Konferanstaki tüm bu yapımların arasında benim en çok dikkatimi çeken oyun ise Anno 1800’di. Sunflowers Interactive Entertaimen Software’in hayata getirdiği ve uzun bir süredir yayıncılığını Ubisoft’un üstlendiği Anno serisi, basitçe ticaret imparatorluğu kurma oyunuydu. Gerek tropik denizlerin ortasında gerekse karanlık uzayın derinliklerinde, küçük bir liman şehrini ticaretin göz bebeği bir rotaya çevirmek oyunun temel amacı. Başta yiyecek ve barınak gibi temel ihtiyaçları karşılamak için terlediğimiz Anno serilerinde zaman geçtikçe lüks kaynakların peşine düşüp, halkımızı memnun etmenin çarelerini arıyorduk.

 

Söz konusu oyunun serisinin 15. ve 18. yüzyıllar arasında geçen yapımları ise 21. yüzyıl ve ötesinde uzayda geçen Anno oyunlarına nazaran daha başarılıydı. Bunun en önemli sebeplerinden biri hiç şüphesiz Orta ve Yani Çağ dönemlerin atmosferinin oyuncuları cezbediyor oluşu. Karavel ve kalyonların denizdeki görkemli görüntüsü, şehirlerin harika mimarisiyle seri ayrı bir estetiğe sahipti. Ayrıca oyunların çıktığı yılları düşünecek olursak, özellikle şahsımın saatlerini harcadığı Anno 1701, sahip oldukları başarılı görsellikle Anno oyunlarını oynamak ayrı bir keyifti.

 

Fakat serinin uzaya taşınması ile tüm bu hava kayboldu. Aslında yeni oyunlar kaynakların kullanımı ve ticaretin yönetilmesinin aynı oluşu ile oynanışından bir şey kaybetmedi. Fakat şehirler sahip olduğu mimari estetiği kaybetti. Saatler boyu uğraşınız sonucu ortaya çıkan kent görsel zevkten uzaktı. Durum böyle olunca seriye duyulan ilginin azalması da kaçınılmaz oldu.

 

 

Ubisoft’un bu kan kaybını doğru yorumlayarak yeni oyunu hazırladığını geçtiğimiz Gamescom ile birlikte rahatlıkla söyleyebiliriz. Anno 1800 ile seri, görsel şölen vadederek geri dönüş yapıyor. 19. yüzyılda Sanayi Devriminin yükselişi ile birlikte gelişen teknolojinin insan hayatına yoğun bir şekilde nüfuz etmeye başladığı bir döneme geçecek oyun. Tabii teknolojide yaşanan bu gelişimin sebep olduğu kaynak ihtiyacı da Birleşik Krallık için yeni ticaret noktaları ihtiyacı doğurur. Dolayısıyla hikaye modunda Güney Afrika ile İngiltere arasındaki ticaretin sorumluluğu bizim omuzlarımızda olacak. Yanısıra oyunu geliştirenlerin sözleri doğrultusunda diyebiliriz ki diplomasi de teknoloji kadar oyuna etki edecek. Filolarınız yeterli gelmediği durumlarda sorunlarınızı iki ilişkiler ile halletmeniz gerekecek.

 

Yine de Anno 1800 geri dönüşünü görsel kalitesi ile yapacak. Ubisoft’un altını ısrarla çizdiği üzere kuracağınız şehir sizi manzarasıyla ihya edecek. Birleşik Krallığı’nın dünyaya hükmettiği Erken Viktorya Döneminin mimarisinden esintiler yer alacak oyunda. Bu da oyuna uzun zamandır eksik olan tarihsel dokuyu geri kazandıracaktır. Serinin ilk oyunlarının bu kadar tutulmasını sağlayan estetik kaygının yeniden Anno 1800’de yer alması, oyunu gelecek senenin en iyi oyunları arasına taşıyacaktır.

 

26 Şubat 2019’da çıkışını yapacak Anno 1800 şimdiden takvimlerimizdeki yerini aldı. Serinin zaman alan geri dönüşüyle eminim ki yeni oyun, bir çok oyun sevenin kütüphanesindeki yerini alacaktır. Gelecek sene yaşanacak oyun karnavalının bizim en gözde isimlerinden olan Anno 1800’i şimdiden gözünüze kestirmenizi tavsiye eder, iyi günler dilerim.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://www.lafalem.com/blog/wp-content/uploads/2018/08/ANNO3.png);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 550px;}