WESTWORLD 2. Sezonu Geride Bıraktı. Reytinglerde Yaşanan KAN KAYBI Endişelendirici Mi?

HBO’nun, artık son sezonuna gelen fenomen dizisi Game of Thorones’un tahtını devralması için hazırladığı Westworld, geçtiğimiz günlerde ikinci sezon finalini yaptı. Anthony Hopkins ve Ed Harris gibi beyaz perdede görmeye alıştığımız büyük isimleri kadrosuna katmasıyla dizi, daha başlamadan adından sıkça bahsettirmişti.  gibi isimler, başrolde sergiledikleri performanslar ile yıldız aktörlerden hiç de aşağı kalmadılar.

Saydığımız bu büyük isimlerin ötesinde dizi, ilk sezonda senaryosuyla da izleyenleri büyüledi diyebiliriz. Alışılmışın ötesinde bir zaman çizgisi izleyen Westworld’de hikaye, her bölüm gittikçe karmaşıklaşan bir düğüm haline geliyordu. Gittikçe çözülmesi zor hale gelen bu bilinmezlik ile cezbedilen seyirciler, sonraki haftayı sabırsızlıkla bekliyorlardı. Birçok gizemin aydınlatıldığı son bölümüyle ilk sezonunu sonlandıran yapım akıllardaki sorularla birlikte iki senelik bir araya girmişti.

Söz konusu aradan ilk on bölümü aratmayan bir dönüş yaptı Westworld. İlk bölüm ile birlikte yakalanan izlenme oranının, geçen sezonda yakaladıkları zirve reytingine yakın olması; dizinin seyirci kitlesinin duyduğu hevesi gözler önüne seriyordu. Kaldığı yerden hızla devam eden dizi, oyuncu performansları ile de yakaladığı çizgiyi sürdürüyordu. Buna rağmen dizi geçen her bölüm daha az seyredilir oldu. Sezonun finalini yaptıkları ‘The Passengers’ bölümü, ilk bölümden % 30 daha az izlendi. Bununla birlikte izlediğimiz iki final ardından Twitter’da diziyle ilgili yapılan paylaşım sayısında da %25’lik bir azalma söz konusu. Bu azalışın, dizinin kalitesinin düşmesiyle alakalı olmadığını belirtmekle birlikte yine de dizinin geleceği tehlikede olabilir.

Sir Anthony Hopkins’in, Ford rolüyle gösterdiği performans ders olarak okutulacak kalitede.

Her şeyden önce, ikinci sezonun hikayesi o alıştığımız Westworld tarzıyla devam ediyor. Zaman zaman takibi en dikkatli izleyiciler için bile zorlaşan senaryo, sezonun son üç bölümüyle birlikte de çözüm safhasına giriyor. Dolores ve Teddy’nin her bölümle derinleşen hikayeleri ya da Maeve’nin çocuğunun peşindeyken başından geçenlerle, yaşadıkları karakter dönüşümleri diziye farklı bir boyut kazandırıyor. William’ın öyküsü ise dizide dramanın doruk yaptığı anlardan biri oldu. Özellikle Ed Harris’in oyunculuğuyla taçlanan karakter, gelecek sezon için en büyük soru işaretlerini taşıyan bir sona sahip. Oyunculuk söz konusu olunca konuşmamız gereken diğer bir yıldızsa kesinlikle Anthony Hopkins. 81 yaşındaki aktörün sezona giriş sekansı ile birlikte yer aldığı her kesitten oyunculuk akıyor.

Peki dizi hakkında her şey böylesine kaliteliyken, neden seyirci kaybı yaşanıyor. Basit bir televizyon dizisinden öte, ayakları yere oldukça sağlam basan uzun soluklu bir film olarak adlandırabileceğimiz yapımın, izlenme oranın böyle bir düşüş yaşamasının sebebi nedir? Tabii ki her insanla değişen moral faktörünün farkında olmakla beraber en önemli etkenin dizinin anlaşırlırlığının zor olması olduğunu düşünüyorum. Özellikle sezonun ortalarında artan bu karmaşıklık, izleyicileri dizinin takibi konusunda epey bir yoruyor. Zaten tema olarak işlenen ‘insanlaşan androidler’ insanlara oldukça uzak bir konu. Buna eklenen sanal gerçeklik ve bilinç aktarımı gibi konular, bazı seyircilerin Westworld’den soğumasına sebep olmuş.

Peki popüleritisinin bu denli azalmış olması, dizinin geleceğini tehlikeye atıyor mu? Öncelikle üçüncü sezonun geleceği kesin, yalnız bizi yine bir iki yıllık ara bekliyor. HBO’nun, her ne kadar daha geniş bir kitle hedefi olsa da söz konusu azalışı önemseyeceklerini düşünmüyorum. Dahasında dizinin sahip olduğu kemik bir seyirci kitlesinin stüdyo da farkında. Piyasadaki birçok yapıma nazaran, şahsi kanaatimce hepsinin üstünde, Westworld’ün sahip olduğu kalitesi ortada. Bu yüzden ekip gelecek sezonlarda, senaryo ve oyunculuk bakımından bu performansını sürdürmeye devam ederse, reytinglerde başka bir düşüş yaşanmayacağına inanıyorum.

Aksi durumda ne yazık ki HBO dizinin fişini çekmeyi düşünebilir. Sonuçta yapım şirketinin Westworld için ortaya koyduğu maliyet oldukça büyük. Rol alan yıldızlar, kullanılan efektler ve onlarca set düşünülünce söz konusu prodüksiyondan büyük bir beklentileri var. Eğer bu düşüş devam ederse, bir yerden sonra ortaya konulan kaliteyi pek de önemsemeyeceklerdir. Hal böyle olunca dizinin hayranlarını bir tehlike bekliyor olabilir.

Sonuç olarak Westworld televizyonda yer alan en kalite iş. Yine de beklendiği fenomenliğe de ulaşmış değil. Gelecek sezonla birlikte umarım o hak ettiği popülariteye hızlıca kavuşur. Açıkçası ben bu yapımı uzun yıllar seyretmek istiyorum.

 

 

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://www.lafalem.com/blog/wp-content/uploads/2018/07/west2-banner.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 550px;}