Todd Philips’ten Haber Var, JOKER’in Doğuşuna Hazır Olun.

Belki duymayanınız kalmıştır, 2019’da DC Evrenin, belki de tüm çizgi roman kültürünün, en bilinen ve sevilen ‘villian’ı olarak adlandırabileceğimiz Joker’i konu alacak bir film geliyor. Joaquin Phoenix tarafından karaktere hayat verilecek filmde, yıldız isim Robert de Niro ve Deadpool 2 ile ün yapan Zazie Beetz de yer alacak. Joker’in orijin hikayesine odaklanacağını bildiğimiz film ile ilgili üzerine konuşulacak pek bir haber yoktu, ta ki geçtiğimiz güne kadar.

 

Yanlış anlamayın, haber deyince filmden paylaşılan kareler dolusu görüntüleri ya da bol aksiyonlu bir fragmanı kastetmedim. Yerimizde duramayacağımız kadar heyecanlanmamızı sağlayan şey, Todd Philips’in instagram hesabında yaptığı küçük bir paylaşım oldu. ‘Camera Test’ adıyla yaptığı paylaşımda, altta çalan The Guess Who grubunun Laughing şarkısıyla kamera karşısında yer alan Joaquin Phoenix’i görüyoruz. Başta sakin duran karakterin, yavaş yavaş kameranın yaklaşmasıyla beraber, yüzüne bir gülümseme yerleşiyor. Video boyunca ara ara gördüğümüz palyaço silueti en sonunda ekranda beliriyor ve karşımızda makyajıyla belki de Joker’i görüyoruz.

View this post on Instagram

Camera test (w/ sound). Joker.

A post shared by Todd Phillips (@toddphillips1) on

Öncelikle belirtmeliyiz ki LafAlem olarak biz bu videoya bayağı bir coştuk. Zira Joker gibi şahsına münhasır bir karakterin hikayesinin ele alındığı bir filmin geliyor olması zaten tek başına heyecan yaratan bir durum. Bugüne kadar Mark Hamill’dan Jack Nicholsan’a, Jared Leto’dan, birçoklarına göre en iyisi, Heath Ledger’a ünlü aktörlerin hayat verdiği karakteri, herhangi bir Batman filminde yancı olmadan, orijin öyküsünde seyredecek olmak harika bir durum. Fakat Todd Philips’in Joker’i duyurulduğundan beri taşıdığımız koca bir endişe balonu vardı. Tüm hikayeden, oyuncu seçimlerinden ve yönetmenden bağımsız söz konusu endişenin kaynağı ise Warner Bros’un son DC filmlerinde kötü bir üne sahip olması. Superman v Batman’in gişede yaşadığı çöküşün sebebini, filmin karanlık olmasına yormuş ve devamında film şirketi Suicade Squad ile Justice League’de büyük ton değişikliklerine gitmişti. İki film de, adı lanse ediliğinde yaratılan heyecandan uzak yapımlar olmuş, hatta ilk fragmanlarda yer alan sahnelerin yer almadığı filmler izlemiştik. Bunun ışığında Warner Bros yönetiminin, Joker gibi dramatik ve ağır bir orijin hikayesine sahip bir karakterin filmine de karışmalarını bekliyorduk. Gişe uğruna ‘renkli’ bir Joker ile karşılaşacağımıza dair korkularımız vardı.

 

Fakat yönetmen Todd Philips o söz konusu paylaşımı yaptı ve adeta yüreklerimize su serpti. En azından kendisinin beyaz perdede yansıtmak istediği Joker’i videoda görebiliyoruz. The Killing Joke’un meşhur monoloğunda yer alan ‘Yaşayan en aklı başında adamı bile deliliğe sarf etmek için gereken tek şey kötü bir gündür.’ cümlesinin canlı kanlı bir karşılığı vardı videoda. Joaquin Phoenix’in mimiklerindeki değişim bile o Joker’in geçireceği o tek kötü günü izlemek için sabırsızlanmamıza yetti. Üstelik filmin, Warner Bros.’un yaratmak istediği DC ortak evreninden bağımsız bir yapım olacağı da biliniyor. Ötesindeki berisindeki filmlerden ayrı bir yapım olacağı gerçeği, yönetmenin yükünü oldukça hafifletecektir. Tüm bunların sonucunda özgün bir Joker filmi bizi bekliyor diyebiliriz. Gelecek senenin 4 Ekim’inde vizyona girecek film için şimdiden gün saymaya başladık. Umarım tüm bu heyecanımız boşa gitmez.

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://www.lafalem.com/blog/wp-content/uploads/2018/09/JOKER2.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 550px;}