Pokémon Go’da Arenalar Kuruldu, Meydanlar Hazır.

İkici yaşını dolduralı bir kaç ay geçen Pokémon Go, değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Temmuz 2016 çıkan ve eksiklerine rağmen dünyayı sokaklara döken oyun, bir zaman geçtikten sonra kendisine duyulan ilgiyi kaybetmişti. Oyuncu sayısında yaşanan bu azalmayı pek çok neden bağlayabiliriz. Öncelikle Pokémon Go devamlı hata veriyordu. Ayrıca bir süre sonra tekrara düşen oyun, insanların keşfetmeye dair heyecanını da kaybetti. Hal böyle olunca oyuncu sayısı da dibi gördü.

Fakat Niantic, ortaya koyduğu yapımdan ümidi kesmedi. Her aya özel etkinliklerle oyunun alevini canlı tuttular. Dahası yeni nesillerin gelişi, oyuncularda heyecan dalgaları yarattı. Düzeltilen hatalar, değişen ‘gym’ metası, arkadaş sisteminin eklenmesi ve son olarak pokémon takası derken oyun yeniden dikkat çekici bir kitleye sahip oldu. Ülkemizde de, resmen mevcut olmamasına rağmen, sokaklarda pokémon peşinde koşanların sayısında gözle görülür bir artış oldu. Niantic ise tüm bu olumlu gelişmelere bir yenisi daha katıldığını açıkladı. Açıkçası oyunun belki de en büyük eksikliği olarak görülen eğitmen savaşları oyuna kısa bir süre sonra eklenecek.

Açıkçası büyük kitlelere sahip rol yapma oyunlarında oyuncular arasında geçen dövüşler, genelde zamanının çoğunu oyuna adamış kişilerin tecrübesiz oyuncuları dövmesi şeklinde cereyan eder. Pokémon Go’da ulaşabileceğiniz seviye en fazla kırk ve oyunu ilk günden beridir oynayan çoğu hesap buna çoktandır ulaştı. Çoğu ilk oyuncu güçlü pokémonlara sahip ve dövüşler için şimdiden hazırlar. Fakat bunun yanında oyuna sonradan başlayan bir grup var ve her geçen gün bu kişilerin sayısı artıyor. Dolayısıyla Niantic, yaşanabilecek adaletsizliği önlemek gayesiyle bir dövüş sistemi ortaya koymuş.

Öncelikle Pokémon Go’nun yeni dövüş sisteminde üç lig yer alıyor. Great Lig, Ultra Lig ve Master Lig olarak ayrılan bu üç ligin en büyük farkı CP (‘Combat Power’ olarak bilinen pokémonların güçleri atak ve defans özelliklerine göre sahip oldukları puan) sınırlaması. Great Lig’de yer alacak pokémonlar en fazla 1500 CP’ye sahip olabilirken, Ultra Lig’de bu sayı 2500’e ulaşıyor. Master Lig’in can alıcı kısmıysa herhangi bir sınıra sahip olmaması. Böylelikle Niantic, oyunda seviye farkı gözetmeksizin dövüş keyfinin yaşanmasını amaçlamış.

İki oyuncunun hangi ligde savaşacaklarına karar verdikten sonra takımlarını seçmeleri gerekiyor. Lig fark etmeksizin her iki takımda da üçer pokémon yer alacak ve eğitmenler bunları seçtikten sonra dövüş başlıyor. Dövüş sistemi, aslında şu anda arenalarda da kullanılan sisteme oldukça benzer. Her pokémon hızlı ve süper olmak üzere iki ayrı harekete sahip. Hızlı hareketiniz ile hasar verdiğiniz sürece bir bar doluyor ve tamamen doluluk oranına ulaşıldıktan sonra süper hareket kullanılabilir hale geliyor. Yeni dövüş sisteminde bunlara ek olarak bir de kalkan eklenmiş. Sınırlı sayıda sahip olacağınız bu kalkanı kullanarak, dostlarınızı belirli bir süre için hasardan koruyabilirsiniz. Günün sonunda kimin daha çok pokémonu ayakta kalırsa, dövüşü o taraf kazanacak.

Sonunda tabii olarak kazanın daha çok yaralandığı bir ödülün yer aldığı dövüş sisteminin Pokémon Go’da yeni bir heyecan uyandıracağı kesin. Bununla birlikte sistemle ilgili birkaç kuşkumun olduğunu da eklemek isterim. Öncelikle her yeni şeyde olduğu gibi eğitmen dövüşleri de ilk zamanlarda hatalarla birlikte gelecektir. Dahası dövüşler için oyuncuların meydanlarda, arenalarda buluşmak zorunda olmaları, her ne kadar oyunun doğasına uygun olsa de, kış aylarını derinden yaşadığımız bugünlerde oyunculara pek cazip gelmeyecektir. Fakat en önemlisi dövüşün sıralı değil de gerçek zamanlı gerçekleşecek olması. Pokémon oyunlarında alıştığımız her oyuncunun hamle hamle dövüşmesi bu oyunda yer almıyor. Aksine bir süre içinde oyuncular hızlı hızlı hamlelere basarak rakibini alt etmeye çalışacak. Oyuncular arasında ‘tap-tap’ olarak özetlenen bu durum bir zaman sonra sıkıcı gelmeye başlayabilir.

Niantic’in bunun farkında olduğunu düşünüyorum. Fakat hali hazırda sahip oldukları sistemi çöpe atmaktansa, onu cazip hale getirmeye çalışmışlar. Bunu ‘shield’ hamlesinden anlayabiliriz. Eğer zamanlaması ayarlanırsa, söz konusu kalkan dövüş için büyük avantaj sağlayacaktır. Ötesinde takımların seçimi, hangi elementten pokémonların tercih edileceği tüm bunlar önemli detaylar ve verilecek bu taktiksel savaşlar sistemin tuzu biberi olabilir. 

Tüm bunların ışığında, Pokémon Go bence kendisine çok gerekli olan dövüş sistemine iyi kötü kavuşuyor. Kesin bir tarih duyurulmasa da Niantic, oyuncuların bir ay içerisinde arenaya çıkmaya hazır olmalarını söyledi. En iyisi olmak isteyenlerin çoktan hazır olduğu Pokémon Go’da meydanlar çok ısınacak burası kesin. Bakalım bu heyecan oyunun eski popülerliğini geri getirecek mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://www.lafalem.com/blog/wp-content/uploads/2018/07/poke-banner.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 550px;}