PAZAR SİNEMA KULÜBÜ #6

Pazar Sinema Kulübü, televizyonların salonlarımızı işgal etmeye başladığı yıllarda haftasonlarının baş tacı programlarındandı. Birçok yıldız ismin rol aldığı yapımlar ile Pazar Sineması efsanesi sayesinde tanıştık. Ülkemize dünya sinemasını sevdiren film serisi LafAlem ile geri dönüyor. Yıllanmış ama yıllandıkça da seyir keyfi artmış filmleri her Pazar sizlerle buluşturuyoruz.

 

ZOMBIELAND

Yazı dizisine başladığımız tarihte doğan bebeklerin, çok değil, daha bir aylarını yeni yeni doldurmuş oldukları Pazar Sinema Kulübü’ne hoş geldiniz. Bu pazarınıza ait altıncı film önerimizde, komedi ve korkunun karışımı olan bir yapımdan bahsedeceğiz. Harika bir senaryo ve güzel oyunculukların bir ürünü olan, bol kahkaha garantili Zombieland, bu haftanın kesinlikle kaçırmamanız gereken filmi.

 

Dünyada gerçekleşebilecek her türlü mucize ve felaketin, beyaz perdede istisna göstermeden yaşandığı ülke olan Amerika’da; bir hamburger sevdasına insanlar zombi haline gelir. Deli dana hastalığına yakalanmış bir ineğin etinden bulaşan virüsün, mutasyona uğramasıyla beraber ülke zombiden geçilmez hale gelir. Bu çivisi çıkmış dünyada, gündelik hayatında tam bir ev kuşu olan Colombus ise hayatta kalmayı başarmıştır.

 

Tuvaletlerden zombilerin fırlayıp sizi kovaladığı bir dünyada hayattan kalmanın ilk kuralı her zaman yüksek bir kondisyona sahip olmak.

 

Filmde, bir zombiye dönmemek için kendine bir takım kurallar koyan ve bunları itinayla yerine getiren Colombus, hastalık ile Texas’taki öğrenci evinde tanışır. Hayatındaki en önemli anlardan birini yaşarken adeta kucağında bir zombiyi bulması, onu bir kez daha ne kadar şanssız bir kadere sahip olduğuna inandıracaktır. Koca ülkede kural kitabıyla birlikte tamamen yalnız kaldığına inanmaya başlayan genç Colombus, ailesinin yaşadığına dair umuduyla memleketine doğru yola çıkar. Evine doğru yol alan ana karakterimizin; Tallahassee, Wichita ve Little Rock ile tanışmasıyla, hayatı ve macerası yeniden şekil alır.

 

Yukarıda konuştuklarımızın üzerine Zombieland, üzerine kurulduğu Colombus’un eve dönüş macerası ile birlikte oldukça başarılı bir hikayeye sahip. Film, sahip olduğu özgün senaryo ile birlikte, birbirine uzak olan komedi ve korku unsurlarını bir arada kullanmak konusunda da adeta bir ders veriyor. Söz konusu başarıda aslan payına sahip kişiler ise Rhett Reese ve Paul Wernick. Belki bu iki ismi bir yerlerden anımsıyor olabilirsiniz. Eminim ki ikilinin yazarlığı yaptığı diğer bir bol kahkahalara sebep olan yapımları da izlemişsinizdir. Zira kendileri o çok sevilen Deadpool serisinin de senaristliğini üstleniyorlar. Paul ve Rhett Deadpool’da olduğu kadar Zombiland’de de seyirciyi güldürme konusunda bir hayli başarılılar. Filme her ne kadar her şeyiyle korku filmi diyemesek de, sahip olduğu korku unsurlarını düşünecek olursak, yapılan hiçbir şakanın yersiz durmaması cidden alkışlanacak bir durum. Bir yerden sonra filmin yakaladığı havayla birlikte, absürt durum bile izleyiciyi güldürmeyi başarıyor.  Deadpool ve Zombieland ışığında Rhett Reese ve Paul Wernick için yarattıkları bir hikayeye komedi unsurlarını işlemekte ustalar diyebiliriz. Bu ustalıklarının eserlerinden olan Zombieland ise izlenmeye değer.

 

Woody Harrelson canlandırdığı Tallahassee karakterinin bu çivisi çıkmış dünyada artık var olan tek yaşam amacı, son kullanma tarihleri geçmeden bir Twinkie yiyebilmek.

 

Filmde yer alan karakterlerden de şöyle bir bahsetmek isterim. Zombi felaketinden kurtulmaya çalışan dörtlümüz Tallahassee, Wichita, Little Rock ve Colombus; sinerjisi yüksek bol keyifli bir ekip olmuş. Filmde her karakterin, tek başına ya da ikili ve dörtlü gruplar halinde bir macerası mevcut. Fakat bu maceralar izleyiciye skeç skeç değil de akışı bir bütün yapım halinde sunulmuş. Yaşana her macera ile birlikte grup arasındaki sinerji artarken, yolculuk daha bir keyifli hal alıyor. Her an her yerden zombinin fırlama mümkünü olan bir dünyada, biribirlerine karşı yaşadıkları güven sorununu zamanla aşan ekibimiz; en nihayetinde ortaya keyifli bir yolculuk hikayesi koymuş. Özellikle de bu tür komediler peşinde koşan Türk sinemasının her sahnesiyle örnek alması gereken bir yapım ortaya çıkmış.

 

Sonuç olarak bir zombinin avının peşinde koşması misali komediyi kovalayan Zombieland, bu haftanın Pazar Sinema Kulübü üyesi. Gelecek senenin sonbaharında, tam on yıl aranın ardından, devam filmi ile geri döneceği konuşulan bu yapım, izlememiş olan LafAlem okuyucularına kesin tavsiyemiz. Emma Stone, Woody Harrelson ve Jesse Eisenberg’li kadrosuyla, hatta Bill Murray’in Bill Murray’i canladırdığı Zombieland, bu sıcak günlerde yapacak bir şey bulamayanlara özel önerimiz. Soğuk içeceğiniz ile birlikte tadını çıkaracabileceğiniz tavsiyeler için de diğer Pazar Sinema Kulübü filmlerine bakabilirsiniz. Bir dahaki pazar görüşmek üzere, iyi seyirler.

 

 

 

 

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://www.lafalem.com/blog/wp-content/uploads/2018/08/Z4.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 550px;}