PAZAR SİNEMA KULÜBÜ #3

Pazar Sinema Kulübü, televizyonların salonlarımızı işgal etmeye başladığı yıllarda haftasonlarının baş tacı programlarındandı. Birçok yıldız ismin rol aldığı yapımlar ile Pazar Sineması efsanesi sayesinde tanıştık. Ülkemize Hollywood’u sevdiren sinema serisi LafAlem ile geri dönüyor. Yıllanmış ama yıllandıkça da seyir keyfi artmış filmleri her Pazar sizlerle buluşturuyoruz.

 

SEN TO CHIHORO NO KAMIKAKUSHI

LafAlem olarak, bir pazar daha Pazar Sinema Kulübü olarak karşınızda olmaktan mutluluk duyuyoruz. Dünya klasiklerini paylaştığımız bu yazı dizisinde, bugün yediden yetmişe keyifle izleyebileceğiniz bir yapım ile sizlerleyiz. Dünyaca ünlü yönetmen Hayao Miyazaki’nin yönettiği; orijinal adıyla ‘Sen to Chihoro no Kamikakushi’, Türkçe çevirisiyle Ruhların Kaçışı, bu Pazar sinema keyfi yapmak isteyen okurlarımıza bu haftaki tavsiyemiz.

 

 

Ruhların Kaçışı’nda, doğduğu büyüdüğü mahallesinden, tüm arkadaşlarından ve çok sevdiği okulundan taşınmak zorunda kalan Chiro’nun başından geçen maceralara konuk oluyoruz. Tabii filmin yönetmeni Miyazaki olunca sevgili kızımızın başından geçen maceralar için sıradan diyemeyiz. Zira Chiro’nun yaşadığı bu iki saatlik serüvenler dizisinde, usta yönetmenin hayal gücüne fazlasıyla maruz kalıyoruz. Filmde var olan tüm mekan ve karakterler, seyircileri filmin içine alıyor.

 

Hayao Miyazaki, filmde hayal gücünün sınırlarına doğru bir yolculuğa çıkartıyor tüm izleyenleri. Elbette 8000 tanrının yıkandığı bir hamamı konu alması buna önayak oluyor. Başrol ya da figüran olsun fark etmez, hamamda yer alan her karakter en ufak detayına kadar yaratılmış. En küçük bir çizim bile incelikle düşünülmüş. Bu durum, kare kare durdurulup izlenecek bir yapım ortaya koyuyor.

 

Hayao Miyazaki, el attığı her animasyon filminde kusursuz bir iş çıkarmasıyla ünlüdür. Eserlerinin üstüne titizlikle düşen usta yönetmene, sahip olduğu hayal gücü ve yarattığı evrenlerden dolayı hayran kalmamak elde değil. Japon yönetmenin en önemli eserleri arasında yer alan Ruhların Kaçışı da bunun en güzel örneklerinden biri. Yazının yayın tarihi itibariyle on yedi yaşına basmasına rağmen film, bugün bile seyir zevki yüksek bir görüntü kalitesine ve hikayeye sahip.

Ruhların Kaçışı ile ilgili değinmemiz gereken diğer bir konu ise filmin sahip olduğu senaryo. Öncelikle hikayenin Japonya’da geçiyor olması dahası pek çok Japon mitolojisine ait ögelere sahip olması izleyicileri yorabilir. Özellikle bazı sahnelerde espriyi kaçırıyormuş hissi sizi yakalıyor. Yine de hikaye ilerledikçe olayları daha anlamaya başlıyoruz. Filmin takibi kolaylaştıkça seyir zevki doğru orantıda artıyor.

 

Ruhların Kaçışı, Alice Harikalar Diyarı’na çokça benzetilir. Alice ve Chihoro’nun ikisi de yeni bir dünyaya ayak bassa da başlarından geçen hikayeler birbirinden oldukça farklıdır.

 

Tüm bunlarla birlikte filmin müziklerine değinmemek olmaz. Zaten Miyazaki imzalı bir film müziklerden bağımsız düşünülemez. Usta yönetmen yapımlarında yer alan müziklerin üstüne her zaman fazlasıyla düşmüştür. Ruhların Kaçışı’nda da yükselen her sekans ile birlikte alttan giren müzikler, izleyenleri yaratılan dünyanın içine çekiyor. Kulağınızda çalan melodiler ile birlikte Chihoro’nun dünyasına dalıyorsunuz.

 

Sonuç olarak yarattığı dünyalar ile insanları büyüleyen bir yönetmenin şaheseri olan ‘Sen to Chihoro no Kamikakushi’ Pazar Sinema Kulübümüzün bugünkü önerisi. Chihoro ile çıkacağınız maceralar silsilesinde kendinizi tatlı bir hikayenin ortasında bulacaksınız. Büyük bir hayal gücünün eseri olan bu film ile sizi baş başa bırakıyor ve iyi seyirler diliyoruz.

 

Ufak bir not: Sahibini bilmediğiniz yemekleri lütfen yemeyiniz.

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://www.lafalem.com/blog/wp-content/uploads/2018/07/04cc849f-4f82-4995-a7d1-b09b776e4a8a.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 550px;}