PAZAR SİNEMA KULÜBÜ #21

Pazar Sinema Kulübü, televizyonların salonlarımızı işgal etmeye başladığı yıllarda haftasonlarının baş tacı programlarındandı. Birçok yıldız ismin rol aldığı yapımlar ile Pazar Sineması efsanesi sayesinde tanıştık. Ülkemize dünya sinemasını sevdiren film serisi LafAlem ile geri dönüyor. Yıllanmış ama yıllandıkça da seyir keyfi artmış filmleri her Pazar sizlerle buluşturuyoruz.

KAZE TACHİNU

Yılın sonuna yaklaştığımız şu günlerde bir kez daha Pazar Sinema Kulübü yazı dizisi ile huzurlarınızdayız. Güzel bir pazar günü için film tavsiyesinde bulunduğumuz bu dizide, yeni bir film ile karşınızda olmaktan dolayı da ayrı bir mutluluk içerisindeyiz. Bu hafta ele aldığımız yapım; hikayesi, çizimleri ve müzikleriyle izlerken içinizi ısıtan, ilham ve umut aşılayan bir Hayao Miyazaki filmi. İkinci Dünya Savaşı’nın sembollerinden ‘Zero Fighter’ı tasarlayan mühendis Jiro Horikoshi’yi konu alan Kaze Tachinu, Türkçe çevirisiyle Rüzgar Yükseliyor, bu haftanın Pazar Sinema Kulübü üyesi filmidir.

 

 

Filmin odağındaki Jiro Horikoshi, daha küçük yaşlarda gökyüzüne meraklı bir çocuk olarak karşımıza çıkıyor. 20. yüzyılın başlarında insanoğlunun uçağı icat etmesiyle, küçük Jiro bulutların arasında süzülmenin hayalini kurar. Fakat her ne kadar çok pilot olmayı arzulasa da gözlerindeki miyop buna engel teşkil etmektedir. Görmeden uçak sürmesinin imkansız olduğunu farkında olan Jiro, yine de o aşık olduğu mavi gökten vazgeçmez. İtalyan uçak tasarımcısı Giovanni Battista Caproni’den ilham alarak uçaklar tasarlamaya ve gökyüzünün hakimi olmaya karar verir.

 

Bu sebeple Jiro, evinden ve ailesinden ayrılarak Tokyo’da, mühendislik okuluna başlar. Azmi ve sevdasıyla arkadaşlarından bir adım öne fırlayıp, okulun gözdesi olur. O yıllarda Japonya, endüstrileşme yolunda Batıya ayak uydurmaya çalışmaktadır. Halkın çoğunluğu fakir olmasına rağmen devlet fabrikalar kurarak, Japonya’yı üreten ve gelişmiş bir ülke haline getirmeyi arzulamaktadır. Hal böyleyken yeni ve yurtdışındakiler ile boy ölçüşebilecek uçaklar üretmek, imparatorun başlıca hedefleri arasındadır.

 

Bu yolda okulundan mezun olan Jiro da Japonya’nın uçak üretim merkezi Mitsubishi fabrikasında çalışmaya başlar. Ülke olarak uçak tasarımında geride oldukları acı bir gerçektir. Zira gökyüzündeki hiçbir Japon uçağı metalden değildir, aksine uçaklar hala tahta ve yelken bezinden yapılır. Batılı devletlerin metalden kaleler inşa edip, saatte 400 km hıza çıktıkları devirde Güneş İmparatorluğu onları adeta yirmi sene geriden takip eder. Bu devletleri yakalamak, dahası önlerine geçmek için aralarında Jiro’nun da yer aldığı bir grup mühendis, Almanya’ya inceleme yapmak üzere gönderilir.

 

 

Dr. Junker ve ekibinin yaptıklarından ilham alan Jiro Horikoshi, ülkesine döndüğünde ne yapması gerektiğinden emindir. Japonya’nın ilk metalden avcı uçağını dizayn etmek ile kalmayıp, daha önce görülmemiş bir tasarımla en hızlı uçağı da üretmeyi hedefler. Bu uğurda kolları sıvayan Jiro’nun karşısına ise beklenmedik bir sürpriz çıkar. Kaderin, o daha okulda öğrenci iken büyük Tokyo depreminde karşısına çıkardığı, fakat sonrasında birbirlerini kaybedip bir daha bulamadıkları Naoko ile bir tatil gezisinde tekrar karşılaşır. Buradan sonra hikaye Zero Fighterların gökleri fethetmesinin yanında gençlerin aşkını da konu edinir.

 

Hayao Miyazaki’nin Tatsuo Hori’den ilham alarak yazdığı hikayede en can alıcı detay, dünya savaşa giderken tek hedefi çocukluk hayalini gerçekleştirmek olan bir mühendisi konu alıyor olması. Mavi gökyüzü ile beyaz bulutlara aşık olan Jiro’nun tek amacı, bir silahın aksine sadece çocukken Caproni’ye verdiği sözü tutup, güzel ve zarif bir uçak tasarlamaktır. Aşık olduğu gökyüzünü, ona yakışır bir eser ile süslemeyi ister. Rüzgar Yükseliyor’un bu açıdan ilham verici bir yapım olduğunu söylemeliyim. Seyircinin ruhuna dokunan film, adeta izlerken umut dolu olmanıza ve hayellerinizin peşinden koşmanıza önayak oluyor.

 

Tabii huzur dolu çizimlerle bezenmiş hikayenin bu kadar etkileyici olmasındaki bir diğer neden ise filmin müzikleri. Yönetmen Miyazaki ile ayrılmaz ikili haline gelen Joe Hisaishi’nin kullandığı müzikler son derece harika. Çalan her parça izleyiciyi hissettirmeye yönlendiriyor, o anki sekansı yaşatıyor. Özellikle Rüzgar Yükseliyor ile özdeşleşen ‘A Journey’ şarkısı, filmden sonra tekrar tekrar dinlenilecek güzellikte. Joe Hisaishi’nin bu performansıyla film ayrı bir tat kazanıyor.

 

 

Tüm bunların ışığında Hayao Miyazaki’nin son yapımı olan ve Jiro Horikoshi’nin hayat hikayesini konu edinen Kaze Tachinu, ya da Türkçe adıyla Rüzgar Yükseliyor, LafAlem’in bu pazarki film tavsiyesi. Paul Valery’nin ‘Rüzgar yükseliyor, yaşama tutunmak gerek.’ dizeleri ile başlayıp son bulan bu yapımı kaçırmayın. Bir sonraki Pazar Sinema Kulübünde görüşmek üzere, rüzgarınız bol olsun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://www.lafalem.com/blog/wp-content/uploads/2018/12/PSK210.png);background-size: cover;background-position: center bottom;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 550px;}