Mobilin Senesi #1: Reigns Game Of Thrones

Hanımlar beyler, sıkı durun çünkü o sene artık bu sene. Uzun süredir konuşulan, varlığı sorgulanan seneye LafAlem sizler için ulaştı. Yoksa siz de telefonda oynayacak oyun bulamayan; yolda, işte, tuvalette canı sıkılanlardan mısınız? Hala dört şekeri bir araya getirip, patlatmakta mı takılı kaldınız. Artık tüm bunlara bir dur diyoruz, zira ‘Mobilin Senesi’nde birbirinden güzel oyunlar sizleri bekliyor. Suratını asmaya bir son ver okuyucu çünkü sonunda bu sene Mobilin Senesi.

 

İşin geyik kısmı bir tarafa, günümüzde cep telefonları da en az bilgisayar ve konsollar kadar oyuna ev sahipliği yapan cihazlar haline geldi. Aslında ‘Snake’ ve ‘Space Impact’ oyunlar ile on beş yıl öncesinde bile telefondan oyun oynamak oldukça yaygın bir durumdu. Tabii yıllar içerisinde gelişen teknoloji ve akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla, oyun çeşitliliği de inanılmaz bir artış gösterdi. Günümüzde 8-bit bir kuşun uçuşunu kontrol etmekten, elde kılıç savaş meydanlarında yiğitlik göstermeye kadar geniş yelpazede yapım, sadece bir tık uzaklıkta oynanmayı bekliyor. Hal böyle olunca sizler için LafAlem olarak oturduk, engin oyun denizinde yer alan oldukça keyifli oyunları tek tek seçip, inceleyeceğimiz bir yazı serisi oluşturmaya karar verdik.

 

Malum seri Mobilin Senesi’nde konu edindiğimiz ilk oyun ise ‘geek’ damarımıza basarak ön plana çıkan ‘Reigns: Game of Thrones’ oldu. Nerial’in hazırladığı ve Devolver’ın piyasaya sürdüğü bu yapımda, demir tahta oturup yedi krallığı yönetmeye çalışıyoruz. Fenomen diziyi yakından takip edenlerin bildiği üzere Westeros, Beş Kralın Savaşı’yla mahvolmuş durumda. Ölümün kol gezdiği diyarda halk, açlık ve sefalet ile uğraşırken, bir de tüm bunlar yetmezmiş gibi uzun kışa hazırlanıyor. Bizim tahta çıkışımız ise dizinin altıncı sezonunun sonuna denk geliyor. Kuzeyde Jon duvarda bıçaklanmış, dirilip Sansa ile Piçler Savaşı’nı kazanmış durumda. Cersei ise Great Sept of Baleor’u havaya uçurmuş ardından kayıplara karışmış. Greyjoylar, Arya, Jaime, savaşlar Akgezenler derken yedi krallığa tam bir kaos hakim. Tüm bu karmaşıklıkta ise biz Ejderlerin Anası, Fırtınada Doğan, Zincirkıran, falan filan Daenerys ile demir tahta oturup hükmetmeye başlıyoruz.

 

 

Reigns: Game of Thrones’ta en büyük gayemiz, Westoras’ta barışı sağlayıp, büyük tehlike Akgezenlere karşı savaşı kazanmak. Tabii bunun için önce birçok büyük küçük problemi de halletmemiz gerekiyor. Oyun aslında tam olarak böyle oynanıyor. Gerek yedi krallıktan bir lord gerekse Kral Topraklarından bir genelev sahibesi karşınıza çıkıp size bir sorun sunuyor. Sizin ise bunların çözümü için bir karar almanız gerekiyor. Oyunun en can alıcı kısmı ise bu karar safhası. Çünkü alacağınız her karar birilerini memnun edecekken, bir grup insanı ise oldukça kızdıracaktır. Bu arada bahsettiğim kişileri dört büyük loca olarak adlandırabiliriz. İlk loca, genel olarak ordunuz. Altın Muhafızlar eşliğinde askerleriniz bu locayı oluşturuyor. Oyunda yer alan ikinci grup ise Yedi İnancı’nın takipçileri. Büyük Septon liderliğinde bu dinin savunucuları, özellikle R’hllor’un yobaz müritlerini topraklardan atmanın gayesinde. Bunun  birlikte mutlu etmeniz gereken diğer bir grup halkınız. Güneşmızrağı’ndan Duvar’a kadar tüm Westeros halkı kararlarınızdan etkilenecektir. Tabii tüm bunları yaparken de hazinedeki altınları da kontrol etmelisiniz. Zira Demir Bank borcu ödenmezse emin olun çok kızacaktır.

 

Oyunda her bir locanın kendine ait memnuniyet barı var. Yukarıda bahsettiğimiz üzere verdiğiniz karara göre bu barların doluluk oranı artıp azalacak. Misal askerler için yeni silahlar yaptırmak ordunuzu memnun ederken, paranızın azalmasına sebep olacaktır. Tahmin edeceğiniz gibi bu barlardan birinin sıfırlanması da, oyunun sizin için bitmesi anlamına geliyor. Ne yazık ki oyunun sizin için hazırladığı 29 Game of Thrones ölümünden biriyle yedi krallığa veda ediyorsunuz. Onun için dört locayı da yeteri kadar memnun etmelisiniz. ‘Yeteri kadar’ kelimesinin altını çiziyorum çünkü herhangi bir barı tam doldurmak da ölüm fermanınızı imzalamak anlamına geliyor. Çok güçlenen loca sizin tahtan indirmenin bir yolunu buluyor.

 

Reigns: Game of Thrones’ta sizin için 1300’den fazla kart hazırlanmış durumda. Oyun bu sayıyla oyunda çeşitlilik yaratıp, oyuncuya her oynanışta farklı bir deneyim yaşatmak istemiş. Fakat oyunda çeşitliliği sağlayan en önemli faktör, demir tahtta kimin oturacağı. Daha önce bahsettiğimiz gibi oyuna Daenerys ile başlıyoruz. Ancak oyun ilerledikçe ve siz yeni karakterler ile tanıştıkça hikayeye yeni taht adayları ekleniyor. Jon, Tyrion, Cersei gibi toplamda sekiz aday yer alıyor ve her bir isim kendi hikayelerine sahip. Böylelikle her bir farklı karakteri oynadığınızda apayrı bir serüvene çıkıyorsunuz. Yine de Westeros’un sorunlarının ortak olduğunu unutmamak gerekiyor. Ve ister Targaryen olun ister Lannister eninde sonunda sizi büyük tehlike, uzun kış bekliyor.

 

 

Özellikle oyunun başlarında çokça karşılaşacağınız son: Akgezenlerin nihai savaşı kazanıp, tahta oturması oluyor. Özellikle herhangi bir lider ile kışı yaşarken yapacağınız bir hata, ‘Night King’e yenilip oyuna yeniden başlamanıza neden oluyor. Fakat oyunda ilerledikçe ve yeni kartlar açıldıkça, akıllıca oynayıp kışı atlatmak mümkün. Bu arada değinmemiz gereken bir detay her herhangi bir kral ya da kraliçenin kış ordusu yenmek için farklı bir yöntemi olması. O yüzden devamlı aynı yolu izleyerek kazanamayacağınızı belirtmek isteriz. Burada en can alıcı nokta, oynadığınız karakter gibi düşünüp ona göre hamleler yapmakta yatıyor. Eğer doğru adımları atarsanız oyunu kazanıp yeniden yaza kavuşabilirsiniz.

 

Uzun lafın kısası Reign: Game of Thrones özellikle dizinin ve kitabın hayranları için harika bir yapım olmuş. Oyunda yer alan detaylar, en sıkı takipçiyi bile ihya edecek seviyede. Ayrıca oyun boyunca çalan ‘The Rains of Castamere’ ve ‘Light of the Seven’ başta olmak üzere serinin en sevilen müzikleri, oyuna bir şans vermeniz için bile tek geçerli sebep. Yepyeni serimiz Mobilin Senesi’nde açılışı bu oyun ile yapmaktan çok mutluyuz. Gelecek haftalar yeni oyunlar ile karşınızda olmak dileğiyle, görüşmek üzere.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://www.lafalem.com/blog/wp-content/uploads/2018/10/RGOT3.png);background-size: cover;background-position: right bottom;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 550px;}