HBO’nun Hiç Ettiği 7 ‘BUZ VE ATEŞİN ŞARKISI’ KARAKTERİ

Game of Thrones, nice yiğitlerin can verdiği, ejderha ve yürüyen ölülerin kol gezdiği, dönen entrikaları bir yerden sonra takip edemediğimiz yedi yıllık fenomen bir dizi. Milyonları kendine hayran eden yapımın, gelecek aylarda sona ereceği ise su götürmez bir gerçek. HBO, söz konusu diziyle geçen sürede pek çok ödül topladı. Yapımcının bu büyük başarı yakalamasında en önemli sebep, senaryonun George R. R. Martin tarafından yazılmış kitap serisinin başarıyla ekranlara uyarlanması. Yine de dizinin Martin’in Asoiaf evrenine göre çok eksiğinin olduğunu söylemek gerekiyor. Özellikle de son sezonlara yaklaşırken kitap serisindeki birçok karakter ve olay es geçildi. LafAlem olarak siz okuyucularımız için bu görmezden gelinmiş karakteri bir araya getirdik. İşte huzurlarınızda HBO’nun hiç ettiği 7 Buz ve Ateşin Şarkısı karakteri.

Ön görülebileceği üzere bu yazı Game of Thrones için spoiler tehlikesi taşımaktadır.

 

Wyman Manderly

Wyman Manderly, Westeros kuzeyinin incisi Beyaz Liman Şehrinin koruyucuları Manderly ailesinin lordu. Beyaz Liman, yedi krallık topraklarında Casterly Kayası’ndan sonra en zengin ikinci şehir konumunda. Asoiaf tarihine göre Manderly Ailesi zamanında menzilde saygın bir hane iken, Menzil Kralı tarafından topraklarından haksızca kovulur. Manderlyler acı, yalnızlık ve tehlike içerisinde topraklarını bırakıp kuzeye sürgüne giderler. Burada Starklar tarafından hoşça karşılanan Manderlyler, Beyaz Liman ve etrafındaki topraklar ile ödüllendirilir. En zor zamanlarında gelen bu yardımı unutmayan Manderly Hanesi, Starklara ebedi bağlılık yemini eder.

Dizide Wyman Manderly’den tamamen yoksun değiliz. Ekranlarda Sean Blowers tarafından canlandırılan Wyman’i altıncı sezonun son bölümünde, Lyanna Mormont tarafından haşlanırken görüyoruz. Kitapta ise durum biraz daha farklı. Zira Wyman Manderly şehrinden ayrılmayı bırakın, bir ata binemeyecek kadar şişman bir lord olarak aktarılıyor. Bunun yanında Martin’in eserinde Wyman, Stark Hanesine daima sadık kalan bir isim. Huzuruna çıkan Davos’u, Lannisterlardan gizli inşa edilmiş 23 kadırga karşılığında Rickon Stark’ı bulmakla görevlendiriyor. Bir Stark ismi arkasında kuzeyin sancaklarını tekrardan toplamak isteyen Manderly, böylelikle güneye hala savaşa hazır olduklarını göstermek ister.

Dizide Arya ile özleşen turta sahnesinin kitaptaki asıl kahramanı Wyman Manderly’dir. Oğulları Wylis ve Wyman’ın Kızıl Düğün’de katledilmesiyle kahrolan lord şehrindeki Frey ve Boltonlar soylularını yakalayıp hapse atar. Kraliçenin emriyle Manderly Hanesinin demir tahta olan bağlılığını teyit etmek üzere Beyaz Liman’a gelen heyette esir Freylerin babaları da yer alır. Oğullarını görmek ve evlerine geri götürmek isteyen lordlar adına Wyman Manderly bir ziyafet düzenler. Ziyafette tatlı olarak, esirlerden yapılmış turtalar ikram edilir. Aldığı intikamla okurların gönlüne su serpen Wyman, sahip olduğu zeka ve gösterdiği sadakat ile Asoiaf’ın en erdemli karakterlerinden biri. Onu dizide çok kısa bir süre, ergen bir kız tarafından azarlanırken görmek oldukça üzücüydü.

 

Doran Martell

Martell Hanedanlığı, hiç şüphesiz Game of Thrones dizisi genelinde en hakkı yenilen yedi krallık üyesi. Bunda en büyük sebep olarak ailenin gizemli ve sırlarla dolu yapısını gösterebiliriz. Tarihte Fatih Aegon’a yenilmeyen ve ejderhaların istilasından iki yüz yıl özgür kalmayı başaran Martell Hanesi her zaman gururlu ve boyun eğmez olmakla övünür. Kitapta ise Martell Hanesini, Lannisterlar ile büyük benzerlikler taşır. Güneş Mızrağı Ailesi tıpkı Casterly Kayası Aslanları gibi üç kardeşe sahiptir. Oberyn akranı Jaime gibi büyük bir savaşçıdır. Fakat Kralkatilinin aksine o beyaz pelerin giymektense var olan bütün zevkleri tatmak üzere dünyayı dolaşmıştır. Elia Martell ise güzellikte Cersei ile yarışır. Cersei’nin en büyük hayali olan prens Rhaegar ile evlenmeyi de genç Elia gerçekleştirir. Ne yazık ki Elia’nın sonu acıklı olur, zira Robert İsyanı sırasında Elia, Mountain tarafından katledilir.

Doran Martell ise Lannisterların son kardeşi Tyrion ile birbirlerine benzemektedir. Martell prensi en az Karasu Savaşı generali Tyrion kadar zekidir. Ayrıca cüce olmasa da onun yıllarca hor görülmesine sebep olmuş bir gut hastalığına da sahiptir. Doran her ne kadar Oberyn gibi dünyayı gezmek istese de, hastalık onu sandalyeye mahkum kılmıştır. Kız kardeşi vahşice katledilirken sarayında uzaktan gelişmeleri takip etmiştir. Hal böyleyken Doran, kendini kitaplara adar, bilge bir prens haline gelir. Elia’nın intikamı için savaş açmaktansa yıllarca ilmek ilmek bir plan işler. Kum yılanları daha isyana hazırlanırken onları fark eder, hepsini yakalatır. Kısacası Doran Martell taht oyunu en iyi oynayan karakterlerden biridir, intikam için yıllar boyu en doğru vakti beklemiştir. HBO’nun iç ettiği karakterlerin başında gelir.

 

 

Griff Ailesi

Game of Thrones’ta her ne kadar Essos’u sadece Daenerys gözünden görmüş olsak da kitapta durum biraz daha farklı. Babasını tuvalette öldürmesinin ardından bilindiği üzere Tyrion, Varys tarafından Essos’a kaçırır. Martin eserindeki farklılık ise cüce Lannister dizideki gibi kendisini Daenerys’ın himayesinde değil de Griff ailesinin gemisinde bulur.

Griffler, Asoiaf evreninde bile tuhaf karşılanacak şekilde mavi saça sahip baba-oğuldur. İkili Büyük Rhoyne Nehrinde yolculuk etmekte olan bir tekneye sahiptir. Ancak bu geminin tayfası da Essos topraklarında karşılaşabilecek en tuhaf isimlerden oluşmaktadır. Haldon Halfmaester, bir zamanlar hisarda eğitim görmüş, fakat uygunsuz hareketlerinden dolayı üstat olamadan kovulmuş bir yolcudur. Rolly Duckfield, menzil topraklarından bir lordun piç oğlu olarak gemiye refakat eden bir şövalyedir. Septa Lamore ise zamanında Yedi Tanrılı dinin bir rahibesi iken tapınaktan atılmıştır, kutsal anne ise günün sonunda onu Grifflerin gemisine getirir.

Tyrion gemide geçirdiği birkaç günün ardından Grifflerin pek de birbirine benzemediklerini fark eder. Genç Griff ile cyvasse, Asoiaf evrenine özgü satranç, oynarken rakibini sorguya çeker, gerçekleri öğrenmeye çalışır. Aldığı cevapların yanı sıra genç Griff’in, geminin diğer üyelerinden günlük ders alması ve akan saç boyaları gibi detaylar ile birleştiren Tyrion, aslında baba-oğulun kim olduğun çözer. Martin’in serisinde özellikle de son kitapta önemli bir yere sahip bu Griff ailesinden ne yazık ki dizide hiç bahsedilmemektedir. Taht savaşında tüm dengeleri değiştiren bu baba-oğul, HBO’nun diziyi kısa tutmak istemesinden payını almış ve dizide kendine yer bulamamıştır. Baba Griff’in Tyrion’ı kurtarırken Gri Pul hastalığına yakalanması gibi yiğitlikler de seyirciye Jorah Mormont tarafından aktarılmıştır.

 

 

Euron Greyjoy

Şimdi aranızda Euron Greyjoy’un dizide yer aldığını savunanlar olacaktır. Hatta yukarıda bahsettiğim Wyman Manterly ve Doran Martell gibi isimlerin aksine kendisine yeterince bile süre bulduğunu söyleyenler de çıkacaktır. Burada hepinizi durdurup söylemek isterim ki yanılıyorsun sayın LafAelm okuyucusu. Çünkü ne dizideki Euron gerçek Euron Greyjoy’dur, ne de Euron Greyjoy hak ettiği süre ve hikayede dizide var olandır.

George Martin’in Game of Thrones’unda dizide aktarılanın aksine Greyjoylar öyle pek de zayıf ve güçsüz bir krallık değildir. Beş kralın savaşına tek başlarına kadar katılabilecek güçtedirler. Bu kadar cüretkar olmalarının en büyük kaynağı ise eşsiz donanmalarıdır. Balon zamanında Greyjoy Hanesine Kral Toprakları ve Kuzey donanmalarını ayrı ayrı alt edebilecek bir donanmaya sahiptir. Balon’un ani ölümüyle bu donanma başsız kalır ve demir topraklar yeni krallarını seçmek üzere Deniztaşı Konseyi’ni toplar.

Euron ise bu konseye olabilecek en havalı girişi yapar. Euron, kardeşi Victarion’un karısına tecavüz etmesinden ötürü Balon tarafından sürgün edilmiştir. Bunun üzerine Euron abisi hayatta olduğu sürece demir topraklarına dönmemeye yemin ederek, kimsenin canlı çıkmadığı Valyria’nın Tüten Denizi dahil tüm dünyayı dolaşmaya çıkar. Var olan tüm hazineleri gördüğünü, yüz yıllık canavarları katlettiğini söyleyen Euron konsey günü gemisiyle Pyke açıklarına demirler. Sürgün edildiği günden beri çok değişen demir doğumlu, yolculuğu esnasında tek gözünü kaybetmiş, kanı maviye dönmüştür. Tayfasında her milletten insanın ve kırmanın bulunan Euron, eşsiz bir boruyla konseye katılır. Her bir lord neden yeni kralın kendisi olmasını anlatırken en son sözü Euron Kargagöz Greyjoy alır ve demir doğumlulara yedi krallığı vaat eder. Konuşmasından sonra tayfasından bir dev boruyu üfler. Tüm demir adalarından duyulan bu boru sustuğunda devin göğsünü alevler kaplamış ve Euron dikenli tacın yeni sahibi olmuştu.

Konseyde çalınan boru meğerse ejderhaları kendine mahkum eden sihirli bir nesneymiş. Euron, Ejderhaların ana vatanı Valyria kıyılarında bulduğunu söylediği bu boruyu Victarion’a emanet eder ve kardeşini demir donanmanın yarısıyla birlikte Daenerys’i kendisine getirmesi için Meereen’e gönderir. Kendisi ise kendisinin ve demir donanmanın kalanıyla birlikte yedi krallığa cehennemi yaşatır.

 

 

Lady Stoneheart

Kızıl Düğün, ister kitap olsun ister dizi, hiç şüphesiz Game of Thrones’un en büyük olayı. Savaş kaybetmemiş bir kralın denklemden çıkmasıyla birlikte bir anda Stark ve Tully gibi iki koca hane, kendi topraklarında geri plana düşer. Taht oyununda tüm dengeleri bozan bu hadise izleyici veya okuyucu pek çok kişiye şok etkisi yaratmıştı.

Fakat Kızıl Düğünü Kızıl Düğün yapan detay ise politikadan çok Catelyn Stark’ın oğlu öldürüldüğünde attığı çaresiz çığlıkta yatıyor. Oğlunu kurtaramayacağını anlayan Catelyn, sonunda şuurunu kaybetmiş bir şekilde katledilmişti. Kitapta ise Lady Stark’ın hikayesi böyle son bulmuyor. Nehir kıyısına boğazı bir şekilde atılan Catelyn benliğinden uzak bir şekilde hayata geri dönüyor. Zira kendileri Lady Stoneheart olarak Üç Dişli Mızrak çevresinde intikam peşine düşüyor. Sancaksız Kardeşlik ile beraber nehir topraklarında Lannister, Bolton ve Frey avına çıkan Stoneheart’ın kimseye amanı olmadığını söyleyebiliriz. Gaddar ve soğuk bir şekilde kan ve gözyaşı arayışındaki Leydimiz, dizide yer almayan bir diğer karakter. Kitap hoş bir detay olarak bulunan, dahası George R. R. Martin’in röportajlarında en önemli karakter olarak adlandırdığı Lady Stoneheart, hakkı yenilmişlerde ikinci sırada yer alıyor.

 

 

Victarion Greyjoy

Gelelim HBO en hiç ettiği Game of Thrones karakterine. Listemin köküne kadar subjektif bir liste olduğunun kanıtı olarak birinci sırada Victarion Greyjoy yer alıyor. Öncelikle kendileri demir donanmanın lideri, Menzil kıyılarına kan kusturan isim. Robert Baratheon bile çekicini iki eliyle savururken, Victarion tek eliyle koca baltasıyla savaşan bir yiğit. Nice evladı öksüz, nice kadını dul bırakmış bir isim. Demir doğumlular suya düşünce hayatta kalabilmek için sertleştirilmiş deri giyerken, kendisi boğulmaktan korkmadığından gemideyken bile ağır zırh ile savaşmaktadır.

Kitapta ise Victarion Greyjoy, abisi ile birlikte Deniztaşı Tahtına aday olur, fakat konseyde demir doğumlular kral olarak Euron’u seçer. Euron’dan ne kadar nefret etse de itaatkar ve sadık yapısından dolayı yeni kralının emirlerini yerine getirir. Kalkan Adalarını ani bir saldırı ile ele geçirir. Bu esnada Sör Talbert Selly ile düelloya girişir ve elinden yaralanır. Fakat ele geçirildiği her bir kale Euron’un güvendiği adamlara teslim edilir.

Victarion’a ise abisi tarafından başka bir vazife verilir. Demir Donanmanın yarısı ve Ejderha Borusuyla Meereen’e doğru yola çıkan Demir Kaptan, karşılaştığı ticaret gemilerin yağmalamaktan geri kalmaz. Yağma esnasında bir R’hllor rahibi de esir alır. Tayfası rahibi öldürmek isterken kendisi onu alıkoyar. Rahip Moqorro da Victarion’un düelloda yaralanmış elini iyileştirir. Artık hem boğulmuş tanrıya hem de R’hllor’a inanan Victarion Greyjoy, Daenerys’i arzuladığı tahta ulaştırmak üzere Essos’a gider.

 

Sonuç olarak LafAlem okuyucuları, bu yedi Asoiaf karakteri HBO tarafından bir şekilde hiç edilmiştir. Game of Thrones’ın son sezonunda herhangi birine hak ettiği saygının gösterilmesini beklemek açıkçası aptallık olur. Hikayenin ekran tarafı, merkezinde Jon ve Daenerys efsanevi vedasını yapacaktır. Bu listedeki karakterler için “Planları başarıya ulaşacak mı?”, “İntikamlarını alacaklar mı?”, “Arzuladıkları tahta kavuşacaklar mı?” bu tarz sorular, öykünün öte tarafında, kitap serisinde cevaplanacak. Yedi karakterin ve daha fazlasının anlatılmamış hikayesi için Buz ve Ateşin Şarkısı serisini okumayı atlamayın. Bir sonraki yazı dizilerinde görüşmek üzere, Valar Morghulis.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://www.lafalem.com/blog/wp-content/uploads/2018/12/got1.jpeg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 550px;}