Evet Doğru Duydunuz, POKEMON GO İkinci Yaşını Kutluyor!

Ünlü şairin dediği gibi ‘I wanna be very best, like no one ever was’ mottosuyla hayatımıza girip, elimizde telefon ile pikachu peşinde koşmamıza yol açan Pokemon Go, bugün itibari ile ikinci yaşını kutluyor. Beta sürümünün çıktığı ilk gün gündeme bomba gibi oturan ve günlerce pokemon peşinde dolaşmamıza sebep olan oyun çıkalı tam iki sene geçti. Ülkemizde resmi çıkışını hala yapmamış olan oyun haliyle Türkiye’de çok nadir oynanmakta. Bununla birlikte dünya genelinde hatırı sayılı kullanıcı sayısına sahip Pokemon Go, yaş dönümünü global etkinliklerle kutluyor.

Doksanlı yıllarda çocukluğunu yaşamış olan neslin bir şekilde hayatına girmişti Pokemon. Ash ve can dostu Pikachu etrafında gelişen maceralar hepimizi etkilemeyi başarmmıştı. Her çocuk zaman zaman pokemonların gerçek olmasını dilemiştir içinden. Dolayısıyla Pokemon Go’nun bunu bir nevi vadederek ortaya çıkması büyük bir heyecan yaratmıştı. Yataktan sokağa, bahçeden denize, bütün dünyada pokemon avlamayı sunan oyun milyonları sokaklara dökmüştü.

Yine de beta sürümünde  çıkan oyunun birçok sorunu vardı. Öncelikle sadece Avustralya ve Japonya’ya sürülen oyunu tüm dünya indirince, sahip olduğu serverlar kaldırmaz oldu. Devamında bazı oyuncuların kolay yoldan hedefe ulaşma hırsları ve hile sevdaları, dürüst oyuncuların tadını kaçırdı. Bu sorunlar ile uğraşan oyunun yapımcısı Niantic ise oyuna yenilikler getirmekte yavaş kaldı. Bu da zamanla oyuna duyulan ilginin azalmasına sebep oldu. Hızlı tüketim sevdası, pokemon aşkını yendi.

Takip eden aylarda sahip olduğu kemik oyuncu kadrosunun farkına varan şirket, acele kararlar almak yerine kendinden emin bir yol izledi. Oyuna ikinci ve üçüncü jenerasyonlar, oyunun yaklaşık 6. Ve 18. aylarında eklendi. Yeni yıl ya da Tayland Su Festivali gibi global ya da yerel günlerde oyunculara ekstra bonuslar vererek, duyulan ilgiyi sıcak tuttular. Belli aralıklarla eklenen ‘shiny pokemonlar‘ gibi küçük ya da takas ve arkadaş ekleme gibi büyük güncellemeler ile oyunun çehresi epey değiştirildi. Özellikle son bir yılda Pokemon Go, attığı bu adımlar ile birlikte devamlı bir oyuncu kazanmakta. İlk günlerinde yakaladığı ilgiyi yavaş yavaş geri kazanmakta olan oyun, programlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor.

 

Şapkası ve gözlüğüyle yazı getiren Pikachu, 2. doğum gününe özel detaylardan biri.

Her ne kadar gözle görülen bir gelişim yaşansa da, oyunun günahları hala mevcut. Ses problemi gibi oyunun tadını kaçıran eksikler ne yazık ki giderilmiş değil. Bununla birlikte 2018 yılında oyun içi mesajlaşmanın halledilememesi de başlıca bir sorun. Yine de Niantic’in iki yıllık süreçte sürdürdüğü tutum, bu problemlerin de çözüleceğine dair umut vermekte.

Sonuç olarak ikinci yaşına giren Pokemon Go’yu buradan kutluyoruz. İki saat ya da iki yıl olsun fark etmez; tüm dünyaya sevgi, yardımlaşma ve hepsinden öte pokemon dolu bir hayatın var olabileceğini gösterdikleri için de emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://www.lafalem.com/blog/wp-content/uploads/2018/07/maxresdefault-1.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 550px;}