E3 2018 GÜNLÜĞÜ #2

E3’te ikinci günü geride bıraktık. Microsoft ve Bathesda konferanslarının varlığı, ilk gün yaşanan EA rezaletine rağmen ümidimizi taze tutmama yetmişti. İki stüdyonun da yüzümüzü kara çıkarmadığını söyleyebilirim. Hiç vakit kaybetmeden E3’te adeta bir yıldız gibi parlayan Microsoft konferansıyla başlayalım.

MİCROSOFT BEREKET OLDU YAĞDI

Gerek hazırsızlığı gerekse içeriğin yetersizliği nedeniyle EA’yi yeterince eleştirdim zaten. Bunun üstüne gelen Microsoft, sevenleri için öyle bir konferans hazırlamış ki umarım EA’den birileri oturup not almıştır. E3’ün an itibariyle sahip olduğu popülariteyi ve yarattığı heyecanı oldukça iyi kullandı stüdyo. Tam tamına elli oyun ile ilgili haber sundular bize. İki saatlik sunum boyunca adeta soluk aldırmadılar. Başlangıcından itibaren bizi ‘hype’ treninin içinde diri tutmayı başardılar.

HALO INFINITE: BİLİNMEZLİĞİN HEYECANI

Alttan yükselen müzik, yağan yağmur ve çakan şimşekler… Sık bir orman, tozlu bir savana ve buralarda tanık olduğumuz doğal yaşam… Bu hayata hiç uygun olmayan teçhizatlar, araçlar ve sonunda askerler… Bir bilinmezlikle başlayan tanıtım videosunda bir devamlı bir merak yer alıyor. Bununla birlikte yükselen müzik ile kadraja giren master chief görüntüsüyle bütün sis perdesi aralanıyor ve izleyenleri bir coşku kaplıyor. Evet arkadaşlar yeni Halo oyunu geliyor.

Şimdi öncelikle şunu demeliyim ki Halo Infinite ‘trailer’ını diğer tanıtım videolarından üstün kılan bir yanı yok. Bununla birlikte kendisi Microsoft’un E3 konferansına başlamak için en uygun videoydu. İzleyenleri önce merak içinde bırakan sonrasında bir coşkuya sebep olan yeni Halo oyunun duyurusu genel olarak Microsoft’un bize ne sunacağını özetlemiş oldu. Biz izleyenleri de ilk günün rezaletinden sonra E3’te hatırlatmış oldular.

SEKIRO: SHADOWS DIE TWICE

Videonun bitimiyle Phil Spencer sahneye atladı ve biz oyunseverleri ne kadar sevdiğini dile getirdi. Ardından yıl boyunca tüm dünyayı gezdiklerini ve birçok irili ufaklı stüdyo ile görüştüklerini de ekledi. Bunun sonucunda da konferansta 50 oyun duyurulacağını açıkladı. Hiç beklemeden de ‘Ori will of the wisps’ tanıtım videosunu girdiler. Konferansın en öne çıkan oyunu olmasa da özellikle ilk oyunun sevenlerini mutlu eden bu duyuruda, bizi yine tatlı ve keyifli bir oyunun beklediği rahatlıkla söyleyebiliriz. Biz daha soluk alamadan girdikleri video ise asıl konuşmak istediğim konu.

Birbiriyle alakasız peş peşe sahneler ile yabancısı olduğumuz bir dünyada buluyoruz kendimizi. Ölümün kaderi olmadığını duyduğumuz karakterimizin uykudan kalkışıyla beraber biz de aydınlanmaya başlıyoruz. Yanlış anlamayın sekanstan bir anlam çıkardığım yok sadece ardından gelen ‘From Software’ yazısıyla beraber ‘Dark Souls’ yapımcılarından yeni bir oyun geldiğini anlıyoruz. Videonun akışında yükselen aksiyona bakacak olursak da Shadows Die Twice yine oynanışı keyifli, bol maceralı ve bizi yine kansere sürükleyecek bir oyun söz konusu.
‘Trailer’ üzerinden konuşacak olursak Sekiro, uzak doğu mitolojisi bezeli, içimizdeki son samurayı uyandıran bir atmosfere sahip. Bununla birlikte oyun, Dark Souls’un o karanlık havasına nazaran oldukça renkli diyebileceğimiz bir palet içeriyor. Kişisel olarak tüm bu samuray dünyasının bir asalete sahip olduğunu düşünüyorum. Bu asaletin, dövüşlerdeki aksiyonla birleşince oyunun epik havasını yükseltecektir. Sekiro: Shadoes Die Twice gaza getiren bir tanıtıma sahipti. Konferansın havasını yükselten bir oyun olduğunu rahatlıkla diyebilirim

METRO EXODUS

Komşudan gelip Fallout duyurusu yapan Todd Howard’ı, tatlı fragmanıyla Captain Spirit’i ve çok bağıran Crackdown 3’ü bir kenara bırakacak olursak gümbür gümbür gelen başka bir oyun Metro Exodus oldu. Konferansta gösterilmesi beklenen oyunlardan biriydi elbette. Fakat hazırlanan videonun güzelliği, oyuna duyulan heyecanı ikiye üçe katladığını rahatlıklar söyleyebilirim.

Bir kere tanıtım videosunda alttan alttan çalan Massive Attack şarkısı, oyunun kıyamet sonrası havasına soktu izleyenleri. Yeryüzüne çıkan metroyla beraber atmosferdeki değişiklik oyuna heyecan katmış. Bununla birlikte oynanıştaki yenilikler de gözden kaçmadı. Zaten önceki Metro oyunlarının hikaye konusunda yakaladığı başarı da ortada. Biz distopik kıyamet sonrası seven delileri, gaza getiren bir tanıtım videosu izletti Microsoft. Oyun ile ilgili beklentilerimin tavan yaptığını belirtmek isterim. Ancak 4A Games’in, oyunseverleri üzmeyeceğini düşünüyorum. Az kaldı, metroya girmeye hazırlanın.

FORZA HORIZON 4

“Battlefield videosunu bir kez de bizden izleyin.” Tanıtımından ve Sea of Thieves balonunun videosundan sonra ne yazık ki benim en tecrübesiz olduğum sulara geldik. Simülasyon oyunu özürlüsü benim için ‘Forza’ serisini takip etmek ve yorumlamak cidden zor bir iş.

Ama benim için bile Forza ‘trailer’ı cidden ilgi çekiciydi. Öncelikle, izninizle, Avrupa’nın Alp eteklerinde başlayıp Hollanda kırsallarına uzanan gerek kırsal gerekse tarihi güzellikleriyle dolu bir videoydu. Açıkçası yolda yarışan arabalardan çok arkada akan manzarayı izledim. Bunun benim ilgisizliğimden değil de aksine stüdyonun daha çok üstünde durmasından dolayı olduğunu düşünüyorum. Dahasında hem tanıtım videosunda hem de sonrasında gelen oynanış videosunda mevsim geçişlerinden de sıkça bahsettiler.

Kısacası Forza her araba yarışı oyunu gibi gerçekçi yarış deneyimi sunmak yerine görselliğiyle ön plana çıkmak istemiş. Tabii bu dediğim gibi bu tür oyunlarda pek bilgi sahibi olmayan birinin yorumu. Sizin farklı görüşleriniz varsa paylaşın biz konferansa devam ediyoruz.

SHADOW OF THE TOMB RAIDER

Sevgili Phil Spencer sahneye yeniden gelerek Microsoft’un para basarak aldığı irili ufaklı birçok stüdyodan bahsetti. Ninja Theory’den Compulxion Games’e sayılı stüdyolar artık Microsoft saflarında yer alıyor. Bununla birlikte ‘We Happy Few’ün 10 Ağustos’da resmi olarak çıktığını da öğrenmiş olduk.

The Division 2’nin ilk oyuna ek paket olarak geldiğini öğrendiğimiz diğer bir videoyu Ubisoft yazısında konuşacağımızı vadederek Tomb Raider’e geçiş yapmak istiyorum. Square Enix’e özel yazı yazmak istemeyen ben için, evet bir itiraf bu, Microsoft’un tanıtımları on numara oldu.

Yanlış anlaşılmasın Tomb Raider on numara, bomba gibi geliyor demek değil bu. Bir ay önce gelen tanıtım videosuna nazaran kurgusu daha başarılı bir tanıtım izledik. Amalar kısmına gelecek olursak E3’te bize sunulan gerek tanıtım gerek oynanış videosundan yola çıkarak ne yazık ki oyun mekanikleri hep aynı. Serinin ilk oyunu on yaşına yaklaşıyor artık. Durum bu olunca oynanış konusunda sürdürülen ısrar bende bir heyecan yaratmıyor. Tomb Raider özelinde stüdyo hikaye olarak bir farklılık yakalayamıyor. Bu da serinin bir tekrara düşmesine sebep oldu. Özet olarak artık serinin bir ‘reboot’a ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Aç da biraz Uncharted oyna Enix…

DEVIL MAY CRY 5

Ne Halo ne Metro günün en müthiş haberi Devil May Cry 5’in gelişiydi. Yani Microsoft’un E3 dersine çok çalışmış. Sunum sıralaması ve özellikle içerikleri iyi hazırlamış. Bunu övmekten kendimi alamıyorum. En önemli sebebi Devil May Cry tanıtımı.

Yine insanlık olarak dünya dışı varlıklar ile savaşıyoruz trailerın başında. Bu konuda pek başarılı görünmüyoruz ne yazık ki. Semt kıyamete dönmüş. Aslında bu atmosfere bir çok oyundan hakimiz. Sonra sokağa bir minibüs giriyor. Yanıp sönen neon tabela ile birlikte alttan bir sevinç kaplıyor bizleri. Beyaz saçlı, düşük gencimiz sokağı temizledikçe de sevincin yerini büyük bir coşkuya bırakıyor yerini.

Betimleme safhasını geçersek on sene olmuş cidden. Yani söylenene kadar farkında değildim ama dünyamız yeni bir Devil May Cry oyunundan uzun süredir eksik. Bundandır Nero’nun bizi bu kadar coşturması. Yine de oyun konusunda çok da bilgi sahibi değiliz. Nostalji damarım kabarmış olabilir, yine de var olan tek gerçek bu oyun güzel olacak. Gelin üç dakikalık Devil May Cry molası verelim.

DYING LIGHT 2

Çok şükür bu gözler Naruto’yla Luffy dövebileceğimiz yeni ‘oyunu’ da gördü. Hiç üstünde durmadan Dying Light’a geçmek isterim izninizle. Aslında Dying Light 2, günümüzde serilerin yeni çıkan oyunlarından beklediğimizi vadetti bize. Stüdyolar başarılı olmuş oyunları biraz farklılıklarla piyasaya sürmek yerine, gerek oyun mekanikleri gerek hikaye gerekse grafik olarak üstüne koyarak çıkarmayı amaçlamalı. Yeniliklere yol açmalı, piyasa da öncü olmalılar. Bunu amaçlayarak yakalanan başarıları son zamanlarda God of War, Uncharted ve Assassins’s Creed Origins gibi örneklerde gördük.

Dying Light 2 zaten başarılı bir ‘apocalypse’ oyunuydu. Hikayeyi gece ve gündüz diye ikiye ayırarak bunun üstüne gitmişler. Gece az çok ilk oyunu oynuyoruz yine. Gündüzleri ise işler değişiyor, oyun farklı yüzünü gösteriyor. Çeteler arasında gerek savaş gerekse diplomasiyle bir ilişki kuruyoruz. Bu da oyunu şekillendiriyor. Böylelikle oyun bize kullanıcıya özel oynanış deneyimi sunuyorlar.

Ayrıca yeni oyunun grafiklerini de boş geçmemişler. Kıyamet sonrası atmosfer içeren oyunlarda görsellik, kilit taşı üstlenir. Böylelikle oyunun artı tablosuna bir madde daha eklemiş oluyoruz. İlk Dying Light hoş bir oynanışa sahipti. Bu konular tanıtım videolarından zor anlaşılsa da sevenleri üzecek bir sonuçla karşılaşılacağını düşünmüyorum.
Dying Light 2, az malzemeyle çok umut verdi. Satışa çıkacağı takvime göre listelerde çok iyi bir yer de edinebilir. Önümüzde zaman var görüceğiz. Sonuç olarak oyun günün en akılda kalan yapımlarındandı.

CYBERPUNK 2077

Ne yazık ki devamında konuşulan Just Cause ve Metal Gear oyunları haklarında yeteri bilgi sahibi olduğum oyunlar değiller. Üstelik tanıtım videoları da oyunla ilgili bilgiden yoksunlardı. Metal Gear değinmek istediğim bir detay sinematik ve oyun içi görüntüler arasındaki detay farkı. Gözle görülür bir fark vardı ve bu oyun ile ilgili isteğimi kaybettirdi. Bu iki oyuna nazaran bir oyun var ki yıllardır yolunu gözlediğim, bir haber duymak için kulak kesildiğim.
Microsoft konferansını aslında birçok kişi Cyberpunk’dan haber alma ümidiyle izledi. Phil Spencer sahneye çıkıp veda cümleleri kurarken ‘Lan yoksa yine mi?’ moduna düştük. Neyse ki her şey bir şovun parçasıymış. Bir anda titreyen ekran ve ‘hacklenen’ monitör ile birlikte beklediğimiz trailer’a kavuşmuş olduk.

Daha Blade Runner çıkalı bir yıl olmamışken, Detroit Become Human hala oynanıyorken, kısacası biz bu kadar geleceğe doymuşken; Cyberpunk öyle bir dünya gösterdi ki delirdim, çıldırdım, halaylar çektim. Zaten CD Projekt dünya yaratmakta çok başarılı, bundan kimsenin şüphesi yok. Oyun duyurulduğundan beri etkileyici bir atmosfer bekliyorduk. Ama tanıtım videosundaki dünyada her şey var. Yani tam anlamıyla her şey.

Renk yelpazesi harika her şeyin başında. Bizi çatlak bir dünya mı bekliyor? Evet. O zaman ne kadar karanlık bir gelecek olursa olsun, renkler böyle olur. Oyun daha mı karanlık olmalıydı yorumunu DC’ye saklayın kardeşim. Devamında oyunda her cins robot var, yaşasın hür ve bağımsız robot kardeşliği, sanal gerçeklik dünyası var, tüm cazibesiyle hologramlar var. Eee bir de şiddet var, kan var, aksiyon var. Cyberpunk 2077’de her şey var arkadaşlar.
Oynanış kısmına girecek olursak, ‘V’ adında yarattığımız erkek veya kadın detaylı oluşturabileceğimiz bir karakteri oynuyor olacağız. Oyun beklendiği üzere açık dünya olacak ve ‘Witcher’ benzeri görev ve diyalog sistemi yer alacak. Oyunda God of War’da da şahit olduğumuz üzere yükleme ekranı yer almayacak. Cinsellik ve kan gibi hassas içeriklerin oyunda yer alması bekleniyor. Seçimler ve diyalogların oyun hikayesinde önemi büyük olacak ve karakterin sınıfından görevlere birçok konuda belirleyici olacak.

Özetle Cyberpunk 2077 dolu dolu geliyor. Yılın oyunu olmaya geliyor. God of War kadar emin adımlarla geliyor. Hal böyle olunca biz de heyecandan yerimizde duramıyoruz. Bu oyun yıllarca çok konuşulacak burada yazmıştınız dersiniz.

Microsoft’un E3 notuna gelecek olursak, öncelikle iki saat boyunca bize soluk aldırmadan başarılı bir konferans sundular. Daha bir önceki oyunun tanıtım videosunda ne olup bittiğini anlamaya çalışırken yeni videoyu izlettirdiler bize. Devamlı tırmanan heyecana tanık olduk böylelikle. Sonlara doğru büyüyen beklenti ve coşkuyu da Cyberpunk ile taçlandırdılar. E3 konferanslarının bir hype pompası olduğu su götürmez gerçek. Bunun tüm stüdyolar, eleştirmenler ve biz oyunseverler olarak zaten farkındayız. Microsoft ise başından sona alnı ak çıktı bu sınavdan.

Notum: EA otur bu konferansı izle.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://www.lafalem.com/blog/wp-content/uploads/2018/07/yazı-banner-bos.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 550px;}