Destur! Ecdad Yeniden CIVILIZATION VI Sahnesinde.

Sid Meier hayranları, Civilization VI her gelen yeni eklenti paketiyle gelişip, daha zevkli hale geliyor. Çıktığı günden itibaren altı senaryo ve bir tane de oynanış eklentisi alan oyun, gelecek günlerde de büyük bir kabuk değişiklik yaşayacak. 14 Şubat’ta gelecek ‘Gathering Storm’ adlı eklenti paketinde, oyuncuları pek çok yenilik, özellikle de yeni devletler bekliyor. Bu ülkelerden birisi ise serinin neredeyse tüm oyunlarında yer alan, tarihte üç kıtaya hükmetmiş, bizim ise her zaman oynamak zevk aldığımız bir imparatorluk oldu. Hanımlar beyler sıkı durun, huzurlarınızda Süleyman ve Osmanlı Devleti.

 

 

Öncelikle belirtmek isterim Civilization VI, serinin diğer oyunlarından oldukça farklı bir yapım. Oyunun görselliği bir yana, altıgenlerde üretim ve diplomatlar gibi başlıca yenilikler barındırıyor oyun. Ayrıca eski yapımlara nazaran bu oyunda her ülke, çok sayıda kendine has lider, asker, binalar ile onların bonuslarına sahip. Oldukça değişik detaylara sahip olması Civilization VI’yı, özellikle tarihini az çok bildiğiniz bir ülkeyi oynarken, oldukça eğlenceli bir hale getiriyor.

‘Muhteşem’ Süleyman ise eklenti paketiyle birlikte şaşaalı bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Zira Kanuni ile en kudretli zamanlarını yaşayan Osmanlı Devleti oldukça güçlü ve eğlenceli özelliklere sahip olacak. Bu özelliklerden en ön plana çıkanı ve şahsımın bayıldığı ise oyunda Süleyman’ın can dostu Pargalı İbrahim Paşa’da yer alacak. Yayınlanan videoya göre İbrahim Paşa, oyuncular tarafından Osmanlı Devleti’ne has bir diplomat olarak kullanılabilecek. Diplomasi ve askeri yönden oldukça güzel bonuslara sahip İbrahim’in, en sıradışı özelliği ise diğer diplomatların aksine rakip ülke şehirlerine atanabiliyor olması. Özellikle Civilization VI’da yer alan sadakat faktörü de düşünülünce Pargalı, Osmanlı’nın oyundaki en kuvvetli detayı gibi gözüküyor.

 

 

Strateji oyunları ve Osmanlı denince akla gelen ilk isim olan Yeniçeri ise, Gathering Storm ile gelen diğer bir yenilik. Eklenti paketiyle birlikte Osmanlı oyuncuları Yeniçeri üereterek, diğer ülkelere nazaran daha erkenden tüfekli askere (Musketman) sahip olacak. Ayrıca Yeniçeriler eşdeğerlerine kıyasla çok daha hızlı üretilip, onlardan daha kuvvetli bir birim. Yani Civilization VI’da Osmanlı Devleti çok daha erkenden, daha ucuza daha güçlü askerler ile savaşacak. Fakat bununla birlikte bu efsanevi Yeniçeriler ufak da bir dezavantaja sahip. Zira eğer kendi kurduğunuz bir şehirde birimi üretmeye kalkarsanız, söz konusu kent nüfus kaybı yaşıyor. Bu kaybı yaşamamak için Yeniçerinizi fethedilmiş bir kentte üretmelisiniz (Devşirmeye gönderme var, selam çakmışlar).

Osmanlı’nın oyundaki askeri gücü sadece Yeniçeri ile sınırlandırılmamış. Ülkenin bonus özelliği ‘Büyük Türk Topçusu’ ile kuşatma topları daha güçlü olup daha hızlı üretilecek. Osmanlı ayrıca oyundaki yelkenlinin (privateer) yerine geçecek bir gemi birimine de sahip olacak. Korsan Gemisi olarak çevirebileceğimiz bu birim denizde daha uzun mesafe katediyor. Ayrıca Osmanlı korsanları kullanarak, oyunda daha önceden Vikinglerde gördüğümüz bir kabiliyet ile savaşta olduğunuz ülkelerin, liman altıgenlerini yağmalayabilirsiniz.

Süleyman ve Osmanlı ile birlikte Civilization VI’ya gelen bir diğer eklenti ise Grand Bazaar, namıdiğer Kapalıçarşı. Ekonomi altıgeninde yer alan ve diğer ülkelerdeki bankanın yerine geçen Osmanlı’ya özel bu bina ile oyuncular şehirlerinde ekstradan bir eğlence puanına sahip olacak. Kentin stratejik üretimine de artı getiren Kapalıçarşı, oyunun geneline etki edebilecek kuvvetli bir detay. Gelecek eklenti paketiyle oyunun en güçlü karakterlerinden biri olmaya hazırlanan Süleyman’ın lider bonusu ise ‘Kanuni’ (Lawgiver). Bu sıfatına göre Osmanlı şehirleri padişahlarına sadık ve oldukça da mutlular. Ayrıca Süleyman oyunda bir şehri fethettiğinde, rakip ülkelere kıyasla daha az öfke ve isyan ile karşılaşacak.

Kısacası Osmanlı askeri bonuslarıyla oldukça güçlü bir ülke olarak Civilization VI’ya giriş yapmaya hazırlanıyor. Özellikle Yeniçeriler düşmanlarına korkulu anlar yaşatacaktır. Ayrıca Kapalıçarşı’nın getireceği ekonomik artılarının, oyunculara zafere giden yolda büyük bir katkısı olacaktır. Süleyman ve Pargalı İbrahim birlikteliğini de düşününce Osmanlı oyunun şüphesiz en eğlenceli ülkesi olmaya geliyor.

 

 

Bu arada Osmanlı’nın da yer aldığı ‘Gathering Storm’ eklenti paketi 14 Şubat’ta Civilization VI severler ile buluşacak. Oyunun iç yüzünü epey bir değiştirecek pakette ecdadın yanı sıra; İsveç, Kanada, Mali gibi dikkat çekici ülkeler başta olmak üzere Inka, Fenike, Maori ve Macaristan’da eklenecek. Ayrıca söz konusu eklentiyle birlikte depremler, tsunamiler, taşan nehirler ve patlayan volkanlar da oyuna ekleniyor. Ayrıca iki kıtayı birbirine bağlayacak köprüleri, asrın projesi kanalları ve dev dalgalara göğüs gerecek setleriyle mimari çözümlerde oyunda yer alacak. Dünya Meclisi’nin yeniden seriye geri döndüğü, diplomatik zaferin Civilization VI’de tekrar buluşacağı Gathering Storm ile buluşmamıza az bir zaman kaldı, açıkçası biz sabırsızlıkla bekliyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://www.lafalem.com/blog/wp-content/uploads/2019/01/OTTO4-1.png);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 550px;}