Bir Dizi Öneriyle Karşınızdayız. Kaçırmamanız Gereken Dizi: COBRA KAI

LafAlem olarak ‘Bir Dizi Öneri’ yazı dizisine, Karate Kid(1984) üçlemesinin 34 yıl sonrasını anlatan Cobra Kai ile başlıyoruz. Cobra Kai, YouTube Premium’da (ilk adıyla YouTube Red) 2 Mayıs 2018’de izleyicilerin beğenisine sunuldu. Karate içeriklerinin aşığı ve eski filmlerini izlemiş biri olarak, görür görmez heyecanla oturdum, ilk bölümünü izledim.

Cobra Kai, Daniel ve Johnny’nin final dövüşü sahnesiyle geçmişe göz kırpıp, 34 yıl sonrasıyla başlangıç yapıyor. Lawrance’ın kaybeden hayatından kesitlerle olaylar gelişmeye başlıyor. Lawrance iş, aile gibi konularda düzen kuramamıştır. Final maçının devamında da yaşamında kaybeden tarafta kalmayı sürdürmüş. Onun yanı sıra Daniel LaRusso hayatında kazanmaya devam etmiş bölgenin en zenginlerinden biri olmuş. Karate Kid’imiz büyümüş, eşi ve çocuğu ile mutlu bir hayat sürmektedir.

Lawrance’ın yaşadığı olaylar sonucu sabrı tükenmiş ve Cobra Kai dojosunu tekrar açma kararı almıştır. İlk öğrencisi de bir grup kötü çocuğun elinden kurtardığı Miguel Diaz’dır. Aslında Miguel kurtarıldığı günden sonra Lawrance’ın onu eğitmesi için çok ısrar etmiştir. Ama o sıralar Lawrance kaderiyle yeniden yüzleşmekten çekiniyordu.

Cobra Kai, dövüşü kaybeden Johnny’nin hikayesine odaklanıyor. Kötü çocuk olan Lawrance açısından ilk filme bir bakış açısı getirmişler. İlk filmde yaşanan olayları bir de ondan dinlemenizi tavsiye ederim :). Dizi genç karakterlere odaklandığından, arada benim yaşlı bedenime falzla gelen gençlik triplerine maeuz kalsam da onları izlemek keyifli oluyor.

Filmi izleyenlerin en çok merakla bekleyeceği kısım Daniel ve Johnyy’nin gireceği diyaloglardır. İkisi arasındaki diyalogların da izleyenleri tatmin edeceğine eminim. William Zabka‘nın (Lawrance karakteri) oyunculuğu çok hoşuma gitti. Özellikle Bay Miyagi’den alışagelmiş karate hocası tipini yıkıp geçmiş. Gösterdiği performans ile daha hayatın içinden, 21. yüzyıldan bir karate ustası profili çiziyor usta aktör.

Buna ek olarak seriyi izleyenler için ilk filmin önemli isimlerinden Martin Kove (Cobra Kai dojosunun ustası Sensei Kreese) dizi kadrosunda ve sürpriz bir yerde karşımıza çıkacak. Mr. Miyagi karakterine hayat veren Pat Morita ise güzel bir şekilde anılmış. 2005 yılında hayatı kaybeden aktörün olduğu sahneleri izlerken duygulanmamak elde değil.

Tüm bunların ışığında konuşacak olursak Cobra Kai, bir çok komedi dizine rakip olabilecek kalitede. On bölümlük ilk

sezonuyla izlemenizi bekleyen yapım, eminim ki güzel vakit geçirmenizi sağlıyacak. Bölüm başı yaklaşık 30dk, final hariç o doyalım diye bir saat, kahkahaya ve karateye doymak isteyenlere, LafAlem olarak önerimiz. Vakit geçmeden Cobra Kai izleyin, izlemeyenleri şiddetle kınayın.

 

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://www.lafalem.com/blog/wp-content/uploads/2018/07/kai-banner.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 550px;}