BLIZZARD, Oyuncularının Birer KAHRAMAN Olduğunu Gösterdi.

Blizzard Entertainment, oyunseverler tarafından en çok tanınan oyun firmalarından biri. 1994’te, ilk oyununu piyasaya sürdüğü Warcraft serisi ile birçok kalpte taht kuran firma, 2016 yılında ise multiplayer fps türündeki Overwatch’ı oyuncuların takdirine sunmuştu. Çıktığı günlerde gündem olan ve büyük bir heyecan oyun, zamanla kendisine duyulan ilgiyi kaybetmişti. Bu kan kaybının sebebi olarak, oyundaki hikaye eksikliği ya da bir yerden sonra oynama amacının kalmaması gibi maddeler yazılabilir fakat bugünkü konumuz bu değil.

 

Günümüzde birçok oyun firması ne yazık ki sadece oyunun satışından elde ettiği parayla yetinmiyor. Kimi oyunlar ‘pay to win’ denilen, direkt oynanışa etki eden ödeme sistemlerini barındırırken, kimi oyunlar kıyafet, ikon vb. kozmetik eşyalar satarak para kazanmanın peşine düşüyor. Blizzard da, Overwatch ile birlikte ikincisini amaçlayanlardan. Oyuncular para ödeyerek, oyunda bulunan karakterlere kıyafet, spray ya da emote alabiliyorlar. Şirket de bu satışlarla ekstra kazanç elde etmiş oluyor.

 

Bütün bunların ışığında Blizzard, oyuncularının da katkılarıyla söz konusu ödeme sistemini kullanarak bir bağış etkinliği başlattı. Overwatch’da yer alan ‘Mercy’ adlı karakterine çıkardığı pembe kostümünün satışından elde edilecek tüm parayı Meme Kanseri Araştırma Vakfı’na bağışlayacağını duyurdu. Buna ek olarak yine bu bağış etkinliğine özel satışa sunduğu t-shirtlerden elde edilen kârı ve yine etkinlik boyunca Twitch’den yapılan yayınlarda elde edilen bağışları da yine fona bağışlayacaklardı.

 

 

İki hafta süren bağış etkinliğinde, oyuncularına kahraman olma şansını tanıyan firma oldukça olumlu geri dönüşler aldı. Etkinliğe özel görevler ile rekabetin sağlandığı Overwatch’da, kıyafete oldukça ilgi gösterildi. Bununla birlikte T-shirt satışları ve yayınlarda yapılan bağışlarla para miktarı toplam 12.7 milyon doları buldu. Geçtiğimiz günlerde söz konusu parayı Meme Kanseri Araştırma Vakfı’na sunan Blizzard’a ve katkısı bulunan tüm duyarlı oyunculara sizlerin huzurunda teşekkür etmek boynumuzun borcu. Son zamanlarında ‘kumar mı değil mi’ tartışmalarının odak noktası olan kutu açmalı oyunların, bu tarz etkinlerde değerlendirebileceğini görmek de tartışmalara farklı bir boyut kazandıracaktır.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://www.lafalem.com/blog/wp-content/uploads/2018/07/bliz.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 550px;}