Artık Eminiz, CYBERPUNK 2077 Gümbür Gümbür Geliyor.

Açıkçası LafAlem olarak; CD Projekt Red “Biz Witcher’ı bitirdik, artık namus meselemiz Cyberpunk’tır.” dedikten sonra beklemeye başladığımız, oyun içi görsellerin paylaşılmasıyla ilgimizin tavan yaptığı, E3’te yayınlanan tanıtım videosu ile de meraktan tırnak bıraktırmayan Cyberpunk 2077 ile ilgili ufacık bir haber geldiğinde coşuyoruz. Cüzdanında bir kefen bir de Cyberpunk 2077 parasını şimdiden bir köşeye ayıran şahsım, Gamescom konferansında oyun ile ilgili bir oynanış videosu bekliyordu CD Projekt Red’den. Bu sebepten katılımcılarına gizli sunum yapan oyun şirketinin halka açık video yayınlamaması beni bayağı bir üzmüştü. Fakat gaflete düşüp, ümidimi kaybetmemin boşa olduğu geçtiğimiz gün anlaşıldı. Zira Cyberpunk 2077 ile ilgili farklı bir reklam politikası izleyen CD Projekt Red, oyunun gameplay videosunu, tüm dünyadaki oyun sevenlerin huzuruna sunmayı yine kendine has bir yol ile yaptı.

 

Konferansın bitiminden bir kaç gün sonra CD Projekt Red, dünyaca ünlü canlı video aktarım platformu olan Twitch’de, kendi kanalında bir yayın başlattı. Türkiye saatiyle öğle saatlerinde başlayan “DATA TRANSMISSION IN PROGRESS_” adıyla başlayan yayında ilk başta sadece karışık biçimde karakterler görünüyordu. Devamında bu akış sonlandı ve ekranımızda bir yüklenme sayfası ortaya çıktı. Yüklenme barının, yayın başlangıcından yaklaşık 8 saat sonra, %100 ulaşmasıyla da yayın karardı ve o çok beklediğimiz oynanış videosunu izlemeye başladık.

 

Yaklaşık 50 dakika süren videonun ardından gönül rahatlığıyla diyebiliriz ki Cyberpunk 2077 çıkacağı sene için en iyi oyun ödüllerine daha şimdiden aday. Çıkış tarihi hala belirsiz olan oyun buna rağmen heyecan trenine binmiş son hızda geliyor. Bu heyecanın en büyük sebebi, CD Projekt Red’in uyguladığı tanıtım politikası. Sıra dışı sunumlarıyla oyun şirketi, takipçilerini meraklandırmayı başarıyor. Paylaştığı videoların doyuruculuğuyla da bu merakın peşini sağlam tutan CDPR, oyuna duyulan beklentiyi had safhaya çıkarmış durumda.

 

 

Söz konusu videoda en dikkat çeken özellik Cyberpunk 2077’de yaratılan metropol hayatı. Yukarıda görselde de fark edildiği üzere kalabalık bir kent yaşamı var ve bu sizi direkt şehrin içine çekiyor. Her bir karakterin bir işle meşgul olması kente bir dinamizm katmış. Ayrıca şehir ile değinmemiz gereken diğer konu kullanılan renk palet. Zira siberpunk gelecek denilince, hep Blade Runner’dan ötürü, yapımcıların aklına ilk yağmurlu bir atmosfer ve neon ışıklar gelir. CD Projekt Red anlaşılan bundan kaçınmış ve yerine oldukça canlı renkleri kullanmış. Bu da şehrin o bahsettiğimiz hareketliliğini öne çıkaran diğer bir unsur olmuş.

 

 

Etkileyici görselliğinin yanında Cyberpunk 2077’in hikayesi tam bir muamma. Senaryo hakkında tam bir bilgimiz olmamasıyla beraber klasik bir siberpunk gelecek bizi bekliyor. Oyunun dünyasında şirketler aşırı zenginleşmiş, tüm dünyayı yönetir hale gelmişler. Devletlerin pek bir hükmünün kalmadığı Cyberpunk 2077 evreninde, sokaklara anarşi hakim. Açlık, şiddet ve bilumum benzer suçlar şehrin karanlık sokaklarını esir almış. İşte böyle bir dünya karakterimiz ‘V’yi oynuyor olacağız.

 

Senaryo ile ilgili çok da ipucuna sahip olmayışımızı, Cyberpunk’ta sabit bir hikaye olmayacağına bağlıyorum. Tahminimce oyunda, kararlarımız doğrultusunda gelişen ve gittikçe dallanıp budaklanan bir hikaye akışı yer alacaktır. Sadece karakterlerin, görevlerin ya da oyunun sonucunun seçimlere göre değiştiği bir oynanışla; hem hikayede çeşitliliğin sağlanmasını hem de oyunun yeniden oynanışında tekrar kaçınılmasını planlamışlardır.

 

Oyundaki tek çeşitlilik hikayede var olmayacak gibi duruyor. Zira tanıtım videosunda da gördüğümüz üzere karakterimiz türlü aksiyonun içerisine giriyor. Yeri geldiğinde pata küte düşmanlarına girerken, yeri geldiğinde sessizce duvarlardan tırmanarak durumun içinden çıkmaya çalışıyor. Üstelik bunları yaparken siber vücudunuza eklemeler yaparak geleceğin tüm nimetlerinden yararlanabiliyorsunuz. Nihayetinde son dönemlerdeki RPG oyunlarda görmeye alıştığımız bu dövüş biçimindeki çeşitlilik ve özgürlüğü bu oyunda da görmek sürpriz olmadı. Cybepunk 2077’nin bu konudaki en büyük avantajı, gelecek zaman da geçiyor olması sebebiyle, silah türünün fazla olması. Gameplay videosunda bile çok fazla silah gördük ki hepsi birbirinden farklı özelliklere sahipti. Tüm bu vücuda yapabildiğimiz eklentileri ve kullanabildiğimiz silahları düşününce, oyuncular karakterleriyle istedikleri tarzda hayatta kalma mücadelesi verecektir.

 

 

Tüm bu konuştuklarımızın yanında oyunun günahları da yok değil. Tanıtım videosunda göze çarptığı gibi özellikle dövüş sahnelerinde oyunun bugları mevcut. Birkaç ölü bedenin havada süzüldüğüne tanık olabiliyorsunuz. Ayrıca Cyberpunk 2077’nin ,kesin çıkış tarihinin belli olmadığını belirtmekle birlikte, 2019 yılında oynamaya hazır olmayacağını yapılan röportajlardan rahatlıkla anlayabiliyoruz. Bu durum Mount&Blade olduğu gibi stüdyo üzerinde psikolojik baskı yaratabilir. Hatta o çok övdüğümüz görselliği ve oynanışı, 2020 senesinde eski kabul görebilir.

 

Yine de CD Projekt Red’in, bende de olduğu gibi, çoğu oyuncuda kredisi sonsuz. Witcher’da yarattıkları güven ile Cyberpunk 2077’yi eksiksiz ve tam bir oyun olarak beğenimize sunacaklardır. Hatta iddia ediyorum bu oyun çıktığı yılın tüm ödüllerine ambargo koyacaklardır. Stüdyodan ‘Tanıtım videosundaki oyun alfanın alfası bile değil, daha çok çalışmamız gerek.’ yorumunun baştan sona oynanabilecek bir haldeki oyuna söyleniyor oluşu, kolaylıkla bu kadar cesur sözler söylememizin en önemli sebeplerinden biri. LafAlem olarak Cyberpunk 2077’i sabırsızlıkla bekliyoruz. Umarım en yakın zamanda bu yapıta kavuşuruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://www.lafalem.com/blog/wp-content/uploads/2018/08/cp2.png);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 550px;}